Астрономическият часовник – град Прага, Чехия
Кметството на град Прага придобива първия си часовник в началото на 15-ти век. Според легендата, през 1490 г., когато часовникът бил направен от майстор-часовникар на име Хануш /истинското му име било Ян З.Руже/, местните градски съветници били толкова загрижени да не би той да повтори своя шедьовър на друго място, че ослепели човека. Въпреки, че часовникът е бил ремонтиран много пъти, механизмът му е усъвършенстван от Ян Таборски /Jan Táborský/ между 1552г. и 1572г..
На снимката: Часовникова кула, пред която тълпи от туристи се стичат на всеки час, за да гледат шоуто на часовниковия механизъм;
В центъра на шоуто, което привлича тълпи от зрители всеки път, когато часовникът удари на цял час, е шествието на 12-те апостоли. Първо фигурата на Смъртта, скелетът от дясно на часовника, дърпа въжето, което държи в дясната си ръка. В лявата му ръка се намира пясъчен часовник, който той повдига и обръща. Два прозореца след това се отварят и механизма с апостолите се задвижва /по-точно 11 от апостолите и Св.Пол/, които се движат бавно в кръг, водени от Свети Петър. В края на това шествие петел изкукуригва и камбаните отбелязват часа. Другите движещи фигурки са тази на турчин, който клати главата си наляво-надясно; фигурата на Суетата, която се оглежда в огледалото и фигурата на Алчността, представена чрез оригиналния средновековен стереотипа на еврейски лихвар.
На снимката: Близък план на часовника с всичките му циферблати;
Виждането на майстора-часовникар за вселената е представено чрез поставяне на Земята в центъра. Целта на часовника не е да ви каже точното време, а да имитира предполагаемите орбити на Слънцето и Луната около Земята. Ръката със слънцето, която сочи часа, в действителност записва три различни видове време. Външният пръстен от средновековни арабски цифри отбелязва старото бохемско време, според което един ден от 24 часа се отмерва от залез слънце. Пръстенът от римски цифри показва времето, такова каквото го познаваме. Синята част на циферблата представлява видимата част на небето. Тя е разделена на 12 части. По време на така нареченото Вавилонско време, периодът с дневна светлина е разделен на 12 часа, които може да варират като продължителност от лятото до зимата.
На снимките: Фигурите, които украсяват часовника- фигурата на смъртта /горе/ и фигурите на част от апостолите /долу/;
Часовникът също показва движението на слънцето и луната през 12-те знака на зодиака, които са от голямо значение за Прага през 16-ти век.
На снимката: Един от циферблатите включва зодиакалните знаци;
Полезна информация за тази забележителност:
Адрес: Староместке Намести 1/3, Прага 1, Чехия;
Телефон: +420 775 400 052;
Как да стигнете до часовника на кметството:
-Чрез метро /станция Mustek чрез линии А и B, или станция Staromestka чрез линия А/;
Часове на работа на часовниковия механизъм:
На всеки час, от 9.00 часа до 23.00 часа;
Астрономическият часовник
Важно: Статията предоставя информация относно астрономическия часовник – град Прага, Чехия. Тук ще намерите полезна информация за забележителността, нейното разположение, как да стигнете до часовника, както и информация за часовете на работа на часовниковия механизъм. Статията е последно обновявана от нашия екип на 28 Юни 2016г.
По-долу може да видите интерактивна карта относно астрономическия часовник – град Прага, Чехия, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението му, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около часовника в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около забележителността, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: