Часовниковата кула – град Сигишоара, Румъния
Над входа на цитаделата на Сигишоара се издига впечатляващата структура на Часовниковата кула (Turnul cu Ceas), където всяка вечер в полунощ една от седемте дървени фигури излиза от камбанарията, за да втренчи поглед към долния /новия/ град. Две фигури, символизиращи деня и нощта, се изправят към Стария град. Кулата е била издигната през четиринадесети век, когато Сигишоара става свободен град, контролиран от занаятчийските гилдии. Всяка една от тях трябвало да финансира изграждането на едноименен бастион, носещ името на гилдията, и да го защитава при военни действия. Часовниковата кула се различава обаче – тя принадлежи на градския съвет. Часовникът е добавен към кулата през 1604г. През 1676г. кулата е възстановена след пожар, а през 1894г. покривът й е покрит с пъстри керамични плочки.
На снимката: Часовниковата кула в Сигишоара;
Първоначално, в саксонски времена, Сигишоара носела името Каструм секс (Fort Six). Градът забогатял от приходи от търговия с Влахия и Молдова, което се доказва и от изложбите, които може да видите в Историческия музей, разположен в часовниковата кула. Колекциите в музея изглеждат някак си произволни, но са доста интересни – готически мебели, медицински предмети и други подобни. Една от интересните части от колекцията е свързана с името на Херман Оберт- един от бащите на пътуването в космоса. Той е роден в Сигишоара през 1894г. През 1923г. той публикува новаторската си книга „Ракета в междупланетния космос”, а след това работи в Берлин. Там прави първите си опити с ракета през 1931г., преподава на Вернер фон Браун, а през 50-те и 60-те години на 20-ти век работи и по американската космическа програма. Основната причина да се изкачите по кулата са прекрасните гледки към криволичещите улички и оранжеви покриви на къщите отдолу, както и към гъсто залесените хълмове на долината Търнава Маре в далечината.
На снимката: Часовниковият механизъм с фигурите;
На снимката: Гледка от часовниковата кула към града;
Под Часовниковата кула се намира стара зала за изтезания /има същото работно време за посещения като историческия музей/. Тук има някои дяволски предмети – обърнете внимание на изглеждащата безобидна стълба, на която хората са били опъвани, докато били изгаряни живи.
На снимката: Залата за мъчения;
Полезна информация за Часовниковата кула:
Адрес: Piata Cetatii, Сигишоара, Румъния;
Работно време:
Вторник – неделя, от 9.00 часа до 16.00 часа;
Затворен в понеделник;
Цени на входни билети:
Билет за възрастни – 14.00 Леи;
В случай че се нуждаете от хотел в Сигишоара, може да намерите оферти за места за настаняване на следния линк. Благодарение на програмата за сътрудничество между Booking.com и Градовете на Европа/Cities of Europe, при всяка направена през този линк резервация може да си върнете до 10% от сумата на вашата резервация след приключване на вашия престой в избрания хотел.
Часовниковата кула
Важно: Статията предоставя информация за часовниковата кула в Сигишоара, Румъния. Тук ще намерите историческа информация за забележителността, както и полезна информация за нейното посещение. Статията е последно обновявана от нашия екип на 19 Октомври 2016г.
По-долу може да видите интерактивна карта относно часовниковата кула в Сигишоара, Румъния, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на кулата, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика из района в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване из района, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района.