Ханкрумски скален манастир – село Хан Крум, България
В близост до Окото на Осмар и Костадиновия скален манастир с църквата „Диреклията”, отново в пределите на Шуменското плато, се намира Ханкрумски скален манастир. Трябва да се отбележи, че Шуменското плато е известно с множеството манастирски скални комплекси, които са издълбавани в меките варовикови скали в този район. Такива комплекси са съществували още през 7 век след Христа и са съществували чак от 14-15 век.
На снимката: Изкачването към входа на Ханкрумски скален манастир;
Предполага се, че Ханкрумският скален манастир, по подобие на редица други такива в този район, е възникнал по времето, когато по тези земи се разпространявало исахисткото учение. Исахизмът като учение е било свързано с православното християнство и се разпространявало по българските земи особено много през 13-ти и 14-ти век. Проповядващите го считали, че връзка с Бог може да се постигне само по пътя на усамотението, поради което исахистките монаси прекарвали целия си живот в молитви и усамотение. Исахизмът се е зародил в Света гора, но бързо се разпространява из целия Балкански полуостров.
На снимката: Част от манастирските помещения;
Монасите намират сигурност в скалистите райони, като една част от тези манастирски комплекси били издълбавани в скалите, а други просто били изграждани във вече готови пещери. Ханкрумският скален манастир е един от най-запазените комплекси, при изграждането на който е използвана именно готова пещера, която само е дооформена. Самият манастир е съставен от три помещения, като едно от тях е служило като църква и разполага с добре оформен олтар. В близкото помещение, което е по-голямо като размери, се предполага, че монасите са нощували.
На снимката: От манастира се открива красива гледка към района;
За да стигнете до скалния манастир, насочете се към село Хан Крум, разположено в община Велики Преслав. Село Хан Крум, или поне неговият район, от дълбоки време е играл важна историческа роля- счита се, че столицата на остготите се е намирала в този район, а отделно от това край селото са открити останки от дворец, датиращ от времето на хан Омуртаг. От селото по пътека се стига до подножието на манастира. Ако изпитвате трудности в намирането му, най-добре е да питате местните хора. За съжаление, както много други по-малко известни забележителности, липсват дори указателни табели, които да насочат посетителите. За да стигнете до манастира трябва да се изкачите по стълба, която е издълбана в самите скали. От манастира се открива красива гледка към цялата околност и най-вече към така наречения Калугеров боаз.
На снимката: Скалната пътека към Ханкрумски скален манастир;
Ако сте решили да отделите цял ден за разходки из природата и разглеждане на подобни местни забележителности, то може да посетите още природната забележителност Окото на Осмар и Осмарските скални манастири, Мадарският конник и Дивдядовски скален манастир.
Ханкрумски скален манастир
Важно: Статията предоставя информация за Ханкрумски скален манастир – село Хан Крум, България. Тук ще намерите исторически данни за забележителността, информация за местоположението му, как да стигнете до тази забележителност. Статията е последно обновявана от нашия екип на 16 Август 2018г.
В случай че търсите хотел в района на село Хан Крум, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“:
По-долу може да видите интерактивна карта относно Ханкрумски скален манастир – село Хан Крум, България, която ви позволява да се ориентирате не само относно разположението на тази забележителност, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около забележителността в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около забележителността, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути до нея: