Ивановски скални църкви – село Иваново, България
Ивановски скални църкви са комплекс от скални църкви, разположени край село Иваново, в долината на река Русенски Лом. Комплексът е обединен под името манастир „Св. Архангел Михаил”. Тази забележителност е защитена от ЮНЕСКО и представлява едно от малкото места в България, намиращо се под такава закрила. Още едва 8 други обекта в България се намират под закрилата на ЮНЕСКО. Именно поради включването на Ивановските скални църкви в списъка на ЮНЕСКО, тук не се извършват никакви реставрационни дейности, а всички усилия са насочени към запазване на съществуващото.
На снимката: Иванковските скални църкви, погледната отдолу;
Най-ценното в манастира са неговите стенописи, за които се счита, че са дело на различни майстори от Търновската школа. Стенописите се определят от историците като едни от най-красивите стенописи, оставени от времето на Второто българско царство.
Главната манастирска църква носи името „Св. Богородица”. Разположена е на 38 метра височина. Църквата се състои от три помещения, чиито стени са изцяло изрисувани със стенописи. Чрез стенописите са представени различни библейски сцени, а на едно място дори се вижда портрет на цар Иван Александър. За съжаление силата на природата си е казала думата и тук. Все по-трудно е опазването на стенописите, като на места дори може да се видят и последствията от няколкото земетресения в този район посредством видимите пукнатини в скалата.
На снимка: На няколко места стенописите за разцепени в резултат на земетресения;
Когато говорим за Ивановските скални църкви, несъмнено трябва да споменем няколко думи и за техния откривател. Изненадващо или не, той не е българин. Човекът, на който България дължи и откриването на първата столица Плиска /където между другото той е и погребан/ и който първи изследвал скалните църкви в този район по поречието на река Русенски Лом, е чех. Казва се Карел Шкорпил, като още в началото на 20-ти век той изготвя и първите бележки с информация за скалните църкви. В последствие неговите бележки биват издадени от българския археологически музей. Шкорпил, заедно със своите братя Херман и Владислав, играят голяма роля за археологията в България, като именно на тях се дължи откриването на важни исторически обекти с национално значение.
На снимката: Стенописи има както по стените, така и по тавана на църквата;
Ивановските скални църкви се намират в близост до град Русе. От Русе трябва да тръгнете в посока село Иваново, като по пътя ще минете и през Бесарбово- друго село в този район на България, отличаващо се със своите скални църкви. Веднъж стигнали в Иваново, няма да имате проблем с откриването на манастира, защото има достатъчно указателни табели.
Ако имате повече свободно време, препоръчваме ви на връщане да спрете в Бесарбово и да разгледате тамошните скални църкви, обединени в Бесарбовски скален манастир. Недалеч е и лесопарк „Липник”- чудесно място за разходка из природата, както и пещерата „Орлова чука”- втората по големина пещера в България след Духлата.
Ивановски скални църкви
Важно: Статията предоставя информация за Ивановски скални църкви – село Иваново, България. Тук ще намерите исторически данни за забележителността, информация за местоположението им, как да стигнете до тази забележителност. Статията е последно обновявана от нашия екип на 16 Август 2018г.
В случай че търсите хотел в района на Ивановски скални църкви, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“:
По-долу може да видите интерактивна карта относно Ивановски скални църкви – село Иваново, България, която ви позволява да се ориентирате не само относно разположението на тази забележителност, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около забележителността в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около забележителността, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути до нея: