Кападокия – земя на красивите коне

Уникалният пейзаж на Кападокия днес е една от най-големите атракции на Турция, макар че някои от вас може да намерят мястото доста изостанало като развитие. Сушата и прахът са едни от елементите, характеризиращи мястото, създавайки представата за един безплоден район. Всъщност първоначалната ви представа ще бъде напълно погрешна. Вулканичният туф, който е част от съставката на местната почва, прави земята изключително плодородна, а странните каменни образувания, които изникват на много места, са били заселени от хора от хилядолетия, служейки като дом на различни култури. Ще се впечатлите и от съществуващата приемственост – част от скалните пещери са все още обитавани от местните хора, а старите обичая са съхранени. Сред тях няма как да не се отбележи местната керамика, правена от глината от река Къзълърмак. Местните са запазили и своите обичаи в производството на вино, така както е било от хетски времена, а конете /от които идва и името на региона/ все още се срещат в Кападокия и се използват заедно с магарета и мулета. Името „Кападокия” преведено от хетски” означава „земя на красиви коне”.

Кападокия

На снимката: Почти всеки ден стотици балони се издигат над Кападокия, предлагайки на туристите незабравимо изживяване;

Търсите хотел в района на Кападокия?Резервирайте в Booking.com през този бутон и вземете до 10% от стойността на резервацията си обратно

 

Най-известните обекти в Кападокия са разположени в рамките на триъгълника, очертан от пътищата, свързващи Невшехир, Аванос и Юргюп. В рамките на тази област се намират по-голяма част от красивите долини с приказните комини, скалните църкви на музея Гьореме, известни с красивите си стенописи, както и манастирът Зелве-  завладяващ лабиринт от пещерни жилища и църкви. Невшехир, най-големият от градовете, няма да ви впечатли с нищо, но е важен център при пътуванията из региона, докато Юргюп и съседните села Гьореме, Ючхисар и Ортахисар са привлекателни места за отсядане при обиколната на съседните долини. Добре е, ако ще посещавате района, да имате организиран транспорт, защото всички тези села са слабо обслужвани от местен публичен транспорт. Аванос, красиво разположен на река Къзълърмак, е център на местната керамична индустрия. Извън този триъгълник от градове се намират посещаваните много от туристите подземни градове Деринкую и Каймаклъ. И двете места представляват очарователни лабиринти, свидетелстващи за изобретателността на древните жители. По-малко известни места за посещение са разположени по на юг, на изток и на запад. Долината Ихлара близо до Аксарай, отличаваща се с червения си цвят и многобройните църкви, оформени в скалите от двете й страни, се предполага, че ще бъде следващата основна туристическа атракция в тази част на Турция. Отделно от това, доста погрешно много от туристическите програми избягват да преминават през град Кайзери. Главният град на тази област от Турция, Кайзери е тихо провинциално градче, което обаче впечатлява с архитектурата от времето на Селджукските турци, както и със своите базари. Градът може да се използва и като база за посещение на птичето светилище Султан Сазлиги, както и някои от известните ски курорти на Турция.

 

Кападокия

На снимката: Каменните комини на Кападокия;

История на района на Кападокия:

Най-ранните известни заселници в района на Кападокия са хетите, чиято столица Хатуша се намирала на север от Невшехир. Развитието на хетската цивилизация било прекъснато от пристигането на големи групи заселници от индо-европейски произход. След падането на империята на хетите около 1200 г. пр.н.е., регионът се контролира в различните период от време и в различна степен от съседните царства Лидия и Фригия, на запад, и Урарту, на изток. Това положение се е запазило до средата на шести век преди новата ера, когато лидийският цар Крез е победен от персите под ръководството на Кир Велики.

Кападокия

На снимката: Стотици каменни жилища, църкви и манастири са издълбани в скалите на Кападокия;

Управлението на персите над района на Кападокия продължава до пристигането на Александър Велики през 333 г. пр.н.е., като в последствие районът запазва някаква независимост за 350 години, докато накрая не е превърната в римска провинция,  с главен град Кайзери. Независимо от това, районът се радва на определена независимост, защото римските и византийските владетели не се интересували особено от този район, като основната им задача била контролът върху търговските пътища. Учудващо е да разберете, че животът на местните тук не се е променил чак толкова много. Хората тук живеят до голяма степен по начина, по който са живеели и техните предци – в скални жилища, изграждани от местен камък, като се разчита много на земеделието, лозарството и животновъдството. Определената затвореност на този район, разрушена до известна степен само от преминаващите тук търговски маршрути, позволило тук да се разпространят няколко религии и вярвания. На първо място това били християнството, проповядвано тук от Свети Павел. Заради честите нападения от араби, християнските общности често търсели подслон по хълмовете, където буквално издълбавали в скалите своите жилища, църкви и манастири.

Кападокия

Кападокия

На снимките: Музеят на открито Гьореме, заедно с красивите стенописи на църквите в комплекса;

През единадесети век в Кападокия пристигнали селджукските турци, които бързо създали добри отношения с местните общности. Те също са се интересували предимно от търговски пътища и затова хвърлили доста енергия към подобряване на пътните системи и изграждане на керван сараите, които може да се видят по пътищата и днес. В средата на тринадесети век империята на селджуките е победена от монголите и Кападокия попада под контрола на династията Караман, базирана в град Коня. През 14-ти век Кападокия попада под властта на османските турци. Последният от гърците-християни, живеели в района, напускал Кападокия през 1920г. по време на обмен на население, осъществен между гръцките и турските власти.

Кападокия

На снимката: Ортахисар, с издигащата се над града крепост;

В следващите редове ще може да откриете линкове към теми, свързани с основните градове и забележителности на района Кападокия:

1/ Невшехир;

2/ Ачъксарай;

3/ Хаджибекташ;

4/ Подземните градове Деринкую и Каймаклъ;

5/ Учхисар;

6/ Гьореме;

7/ Музей на открито Гьореме;

8/ Ортахисар;

Търсите хотел в района на Кападокия?Резервирайте в Booking.com през този бутон и вземете до 10% от стойността на резервацията си обратно




Кападокия

Важно: Статията предоставя информация за района на Кападокия, Турция. Тук ще намерите полезна информация за района и неговата история, както и линкове към теми с най-големите местни забележителности. Статията е последно обновявана от нашия екип на 23 Декември 2016г.