Новата Пинакотека – град Мюнхен, Германия
Новата пинакотека в Мюнхен, в която са изложени творби от 19-ти век, е разположена в сграда, проектира от Август фон Волт, като изложбата е открита пре 1853г. В периода между 1909г. и 1914г., под ръководството на историка Хуго фон Чуди, колекцията от картини е разширена, като са добавени редица авангардни произведения. В периода между 1976г. и 1981г. нова сграда за галерията е построена по проект на Александър фон Бранка. Днес експонатите на музея/галерия включват главно немски, френски и английски картини, датиращи от 1780-1910г.
На снимката: Сградата на Новата Пинакотека;
Колекциите са подредени в 22 зали и 11 стаи. Препоръчаният маршрут за посетителите, следващ оформянето на числото осем, позволява да се разгледат колекциите в хронологичен ред. Залите, с различна големина, височина и ниво, са разположени около два вътрешни двора.
На снимката: Новата Пинакотека с кафето;
Новата пинакотека е чудесно проектирана за посетители. Препоръчаният маршрут за разглеждане на колекциите започва и завършва в една голяма зала, като лесно може да бъде удължен или съкратен. Стъклените покриви позволяват стаите да бъдат осветено от естествена светлина. Разнообразният ритъм на маршрута, както и различната височина и размер на помещенията, които са разположени на различни нива, предоставя възможност колекциите да бъдат представени по-интересно.
Неокласицизъм и ранен романтизъм
Скулптурите на Париж от Антонио Канова и на Адонис от Бертел Торвалдсен показват различни подходи тези художници към неокласицизма. Аскетичният неокласицизъм е също оформена от Жак-Луи Давид с неговия „Портрет на графиня Сорси де Тулусон” /1790г./. Нео-класическата пейзажна живопис е представена от немски художници, включително Якоб Филип Хакерт. Също така е изложена и поредица от меланхолични пейзажи на немския романтичен художник Каспар Давид Фридрих. Дрезденското училище по пейзаж е представено от Карл Густав Кар и Юхан Дал. Пейзажът с рибарите от Теодор Жерико показва как нео-класически пейзаж може да бъде наситен с романтична атмосфера. Картините на Йожен Дьолакроа, сред които Умирането на Валентин /около 1826г./, Смъртта на Офелия /1838г./ обогатяват фаустовската и шекспировата теми, които са толкова обичани от романтичните художници.
Импресионизъм и постимпресионизъм
По отношение на импресионистичната живопис, това което липсва в Новата Пинакотека като количество, се компенсира с качеството на колекцията. Заслужава да се отбележат шедьоври от Едуард Мане, като Барката в Аржантьой (1874г.), произведението на Клод Моне „Мост в Аржантьой” (1874г.), както и произведения на Пол Сезан от 1870г. В късния период от своето творческо развитие художникът показва за първи път неговата склонност да придава природни форми с геометрични очертания. Тук може да видите и произведението на Едгар Дега „Гладещата жена” /1869г./, което е съпроводено с редица негови портрети и статуетки на танцьори. В галерията има и картини на Огюст Реноар, Камий Писаро и Алфред Сисле. Германските импресионисти също са добре представени. Изложени са ранни творби на Адолф фон Менцел и картини на Ловис Коринт, Макс Слевогт и Макс Либерман, включително и произведението му „Момчета на плажа”. Стаята, в която са изложени картини на Пол Синяк, поставя началото на раздела, свързан с пост-импресионистичната част от галерията. В тази част от колекцията може да се видят творби на Пол Гоген от периода му в Бретон, както и творбата „Раждането” от 1896г.- класическа живопис от неговия таитянски период. Новата Пинакотека има и колекция от творби на Винсент ван Гог. Особено място сред тях заемат „Слънчогледи” (1888г.) и два пейзажа: „Изглед от Арл” (1889г.) и „Равнината при Оувер” (1890г.). Всички тези три картини изразяват радостта на художника от красотата на слънцето, небето, цветята и насажденията.
На снимката: Картина на Едуард Мане;
Символизъм и Арт Нуво
Взаимодействието между двете артистични движения, каквито са символизма и арт нуво, е илюстрирано от творбата „Заключих вратата пред себе си”, дело на Фернан Кнопф. Могат също така да се видят изразителни маски и картини на Джеймс Енсор, а така също и произведения на Едвард Муник и Морис Дени. Също толкова интересни са творби на художници като Пиер Бонар и Едуар Вилярд, които продължават импресионистката традиция. Еротичните и есхатологичните теми, типични за символизма, могат да се видят произведението „Агония” /1902г./ на Егон Шиле. В края на изложбата на Новата Пинакотека ще видите портрета на Маргарет Стонбъро-Витгеншайн, дело на Густав Климт /1905г./.
На снимката: Творба на Фернан Кнопф;
Полезна информация за тази забележителност:
Адрес: Barer Strasse 29, 80799 Мюнхен, Германия;
Телефон: +49 89 23805195;
Как да стигнете до Новата Пинакотека:
Понеделник-неделя, от 10.00 часа до 18.00 часа;
Сряда, от 10.00 часа до 20.00 часа;
Затворена във вторник;
Цена на входни билети за Новата Пинакотека:
Билет за възрастни – 7.00 Евро;
Намален билет – 5.00 Евро;
Неделен билет – 1.00 Евро;
Дневен билет /включва вход на Пинакотеките, Музей Брандхорст и колекцията Шак/- 12.00 Евро;
Петдневен билет – 29.00 Евро;
Новата Пинакотека
Важно: Статията предоставя информация за новата Пинакотека в град Мюнхен, Германия. Тук ще намерите исторически данни за забележителността, информация за местоположението на галерията, как да стигнете до нея, както и информация за работното време за посещения и цена на входните билети за различните колекции. Статията е последно обновявана от нашия екип на 03 Септември 2018г.
В случай че търсите хотел в Мюнхен, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“: