Остров Тинос – островът с осемстотинте параклиса

Скалист, но въпреки това много зелен остров, Тинос е заселен от йонийците още в дълбока древност. В 4-ти век преди Христа островът е бил известен заради намиращото се тук светилище на Посейдон и Амфитрита. През Средновековието островът е бил под венециански контрол, докато не се стига до 1715г., когато османските турци го превземат. Тинос има над 800 параклиса, а през 1960г. военната хунта в Гърция го обявява за свято място. Много гръцки православни поклонници идват в църквата „Панагия Евагелистрия” (Благовещение) в град Тинос. Островът е известен и с многобройните си къщички за гълъби (peristeriуnes), разпръснати из целия остров.

Тинос

На снимката: Пристанището на град Тинос и главната улица, водеща нагоре към църквата;

Типична островна столица, град Тинос се слави със своите тесни улички, белите къщи и оживено пристанище, както и с множеството ресторанти и хотели.Една от основните атракции тук е църквата „Панагия Евангелистрия”. Разположена в горната част на Мегалохори – основната улица, която тръгва от пристанището нагоре, църквата доминира над града. Пешеходната улица „Евангелистриас”, която преминава успоредно на Мегалохори, е пълна със сергии, на които може да видите множество икони и статуи. Построена през 1830г., църквата е дом на чудотворната икона на острова. През 1822г., по време на гръцката война за независимост, сестра Пелагия – монахиня в Мони Кехровунио, имала видения на Дева Мария, която и показвала къде е била скрита иконата. През 1823г. на базата на указанията, дадени от монахинята, започнали разкопки, които разкриват иконата на Благовещението на Архангел Гавраил, която стояла погребана цели 850г. Известна в Гърция като „Megalóchari” (голямата радост), в Гърция се вярва, че иконата има лечебни сили, а самата църква след откриването на иконата се превръща в център за поклонение на православни християни. Град Тинос е особено препълнен град по време на църковните фестивали за Благовещение и Успение Богородично, когато иконата се изнася от църквата и се пренася по улиците на града.

Тинос

На снимката: Църквата „Панагия Евангелистрия“ в Тинос;

Отделно от всичко друго, църквата в Тинос е съкровищница за дарения, като портокаловото дърво, изработено от злато и сребро. То е дарено на църквата от поклонници, чиито молитви били чути. Самата икона също е „задушена” от злато и сребро, че е трудно да се види картината на иконата. Криптата, в която иконата е била намерената, е известна като параклиса на Еврезис. Вярва се, че мястото на което се намира иконата, както и самият извор, имат лечебни сили. В църквата може също така да видите ризница със златна резба, красиви църковни одежди, а и ценни екземпляри на евангелията.

Тинос

На снимката: Островът се слави с няколко красиви плажа;

Също така в рамките на комплекса се намира музей с предмети от местни скулптори и художници, включително творби на скулптори като Антониос Сохос, Георгиос Виталис и Йоанис Вулгарис. Картинната галерия включва произведения от йонийската школа, както и на международни творци от 19-ти век.

На улица „Мегалахори”, в близост до църквата, се намира Археологическият музей на Тинос, където са изложени скулптури на морски нимфи /Нереиди/ и делфини, намерени в светилището на Посейдон и Амфитрита. Тук може да видите и слънчев часовник от 1-ви век преди Христа, дело на Андроник Кирестес, който е проектирал кулата на ветровете в Атина, какво и огромни делви за съхраняване от 8-ми век преди Христа.

Тинос

На снимката: Друг от красивите пясъчни плажове на Тинос;

На изток от града, най-близкия плаж е чакълестият Агиос Фокос. На запад пък се намира популярният плаж Ставрис, притежаващ кей, построен в класически стил. В северна посока, в близост до Киония, се намират основите на датиращото от 4-ти век преди Христа Светилище на Посейдон и Амфитрита. Тя била нимфа- съпруга на Посейдон. В резултат на продължителните разкопки тук, открити са множество древни колони, които са известни като „кийния”, на което се дължи и името на този район.

Остров Тинос лесно може да бъде разгледан, защото има изобилие от таксита и добри автобусни връзки между отделните населени места. На север от град Тинос се намира укрепеният и датиращ от 12-ти век манастир Мони Кехровунио- един от най-големите манастири в Гърция. Тук може да посетите стаята, където сестра Пелагия е получила своите видения, както и раклата, в което се съхранява балсамираната й глава. Може да посетите и издигащият се на 640 метра височина връх Екзимпурго, на който преди време се е намирал древния град Тинос и който в последствие става мястото на венецианската крепост Света Елена. Построена е от семейство Гизи, след като дожите предават острова през 1207г. Крепостта е бил считана за най-доброто укрепление в района на Цикладите, поне докато през 1714г. не бива превзета от османските турци. Все още може да се видят останки от крепостни стени, средновековни къщи, фонтан и три църкви.

тинос

На снимката: „Мони Кехровунио“;

От Коми, лежащ на север, долината се спуска към морето при Колимпитрес. Тук има два чудесни пясъчни плажа- единият е пуст и девствен, а на другият има чудесна таверна. Други две места, заслужаващи внимание са градчетата Панормос, разположено в северозападната част на острова, както и селцето Пиргос. Последното е известно със своето училище по скулптура. Районът е известен със своя зелен мрамор, а постройките тук са едни от най-красивите. Същите се отличават с красиви ветрилообразни прозорци и красиви балкони.

Тинос

На снимката: Известните къщички за гълъби, които са разпръснати из целия остров;

Отделно от всичко казано по-горе няма как да не се спомене, че селата на остров Тинос се славят и със своите над 1300 красиви бели къщички за гълъби. Всички те са богато украсени. Къщичките имат два етажа: на долния етаж е разположен склад, а на горния етаж се намира гълъбите, като много често самите къщи са декорирани с гълъби. Развъждането на гълъбите е въведено от венецианците. Въпреки, че същото е доста популярно и на острови като Андрос и Сифнос, къщичките на Тинос се считат за най-добрите и най-красивите.

Полезна информация за забележителности на остров Тинос:

1/ Археологически музей в град Тинос;

Адрес: Magalochori, град Тинос, Тинос, Гърция;

Телефон: +30 228 302 2670;

Работно време на музея:

Вторник-неделя, от 9.00 часа до 16.00 часа;

Цени на входните билети:

Билет за възрастни – 2.00 Евро;

Намален билет – 1.00 Евро;

2/ Църквата „Панагия Евангелистрия”:

Адрес: Magalochori, град Тинос, Тинос, Гърция;

Телефон: +30 228 302 2256;

Цена на входните билети:

Безплатен достъп;

Как да стигнете до остров Тинос:

-Чрез ферибот /може да се качите на ферибот от Атина-Пирея/;

За повече информация относно разписанието на фериботите и цените на билетите, моля посетете уебстраниците на съответните оператори:

Fast Ferries / https://www.fastferries.com.gr/;

Golden Star Ferries / https://www.goldenstarferries.gr/




Тинос

Важно: Настоящата статия предоставя информация за остров Тинос, Гърция. Тук може да намерите обща информация за острова, информация за разположението на основните градчета на острова, информация за най-големите забележителности на острова- музей, плажове, църкви и манастири. Статията е последно обновена от нашия екип на 20 Август 2018г.

В случай че търсите хотел на някой от Цикладските острови, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“:



Booking.com

По-долу ще намерите допълнителна карта относно остров Тинос, с разположението на отделните негови градове: