Пещерата "Проходна" – село Карлуково, България

Пещерата „Проходна“ е едно от най-красивите природни образувания в България. Уникалният елемент в тази пещера са двете й „очи”, издълбани в тавана. Ако погледнете нагоре, ще си помислите, че голям човек ви наблюдава отгоре. Много често тази пещера бива наричана именно заради тези формирования „Божиите очи”, като се вярва, че ако се застане отдолу и се отправи молитва, желанието ви ще се сбъдне.

Пещерата "Проходна"

На снимката:  Един от двата входа на пещерата;

Предполага се, че още от дълбока древност пещерата е играла важна роля в живота на местните хора, които са извършвали тук различни ритуали за плодородие през годината. Такива била правени на 21-в март /денят на пролетното равноденствие/, когато през очите на пещерата преминавал слънчев лъч, огряващ вътрешността й.

Пещерата "Проходна"

На снимката: Пещерата е сборно място за алпинисти;

Пещерата „Проходна” е една от най-посещаваните в България пещери, като това се дължи малко или много на факта, че е лесно достъпна. Пещерата е с дължина от около 250 метра, като може да я обиколите без проблем в рамките на 15-20 минути. Заради разположението на пещерата, тук няма да ви бъдат необходими топли дрехи, защото пещерата е отворена към повърхността в двата й края и температурата вътре е съвсем малко по-ниска, отколкото навън.

Пещерата "Проходна"

На снимката: Пещерата „Проходна“, осветена от лъч светлина, проникнал през „очите“;

Пещерата се намира в близост до село Карлуково. В района, който може да се определи като карстов, има множество скални мостове, пещери и скални манастири. За да стигнете до пещерата, трябва да се движите от София към Плевен, като основната ви цел първоначално трябва да бъде село Румянцево. Там има табела за Карлуково, като след отбивката продължете в посока Луковит. След около стотина метра има черен път, водещ към пещерата. Пред пещерата има нещо като импровизиран паркинг, където хората оставят автомобилите си.

Пещерата "Проходна"

На снимката: Вътрешността на пещерата с двете „очи“;

Проходна е била любим декор за създателите на множество български филми. Тук често се снимат филми, клипове и реклами. В пещерата са заснети сцени от филми като „Време разделно”, „Сирна неделя”, ‘Борис I- покръстването” и др. Много често може да видите алпинисти по стените на пещерата, като това важи по принцип за целия район около нея.

Пещерата "Проходна"

Пещерата "Проходна"

На снимките: „Божиите очи“;




Ако се чудите какво друго да посетите в района, то освен пещера „Проходна”, може да се разходите из екопътека „Чернелка” или да видите скалния мост край село Ъглен. Недалеч от пещерата се намира и известната местна забележителности, прочута с името „Кучешката дупка”. Преди години мястото било известно с това, че в дупката местните жители захвърляли живи свои кучета, които страдали от някакви физически пороци. Кучетата били хранени, като през годините се размножавали. Дупката била доста известна, като дори чуждестранни изследователи са посещавали мястото. През последните години обаче вече не са останали кучета, защото този край на България е обеднял доста и хората вече не са можели да хранят кучетата. Днес дупката е оградена с паянтова ограда и цялата е обрасла, така че дори трудно може да се види, че това там е дупка. Дупката се намира на около 200 метра от разклона за пещерата „Проходна”.

Пещерата "Проходна"

На снимката: Вторият вход на пещерата;

Пещерата „Проходна“

Важно: Статията предоставя информация относно пещерата „Проходна“, село Карлуково, България. Тук ще намерите полезна информация за забележителността, нейното разположение, как да стигнете до пещерата.  Статията е последно обновявана от нашия екип на 12 Юли 2016г.

По-долу може да видите интерактивна карта относно пещерата „Проходна“, село Карлуково, България,  която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението й, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около пещерата в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около забележителността, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: