Портовенере – един от любимите курорти на всички италианци

Герб на Портовенере: Портовенере

 

Името Портовенере произлиза от Портус Венерис /Portus Veneris/- името на древния град, в който е имало храм в чест на Венера, на мястото, където днес се намира църквата „Свети Петър” /Chiesa di San Pietro/.  През 1113г. селото е подарено от лордовете на Вецано в полза на Република Генуа и се превръща постепенно в един от бастионите на републиката на Тиренско море. Укрепленията на градчето са построени от генуезците, които изграждат замък и крепостни стени през 1160г. Уличките на населеното място, които тръгвали от Калата Дория /Calata Doria/ или още крайбрежната алея, носели името капитоли /capitol/ и били изградени нарочно тесни от гледна точна на отбранителни цели. Отбраната била важна, тъй като Портовенере е бил нападан многократно- по време на войните между Генуа и Пиза (1119-1290г.), с Франция (1396г.), с Арагон (1494г.), както и от страна на пиратите сарацини, които тероризирали крайбрежието в тази част на Италия.

Портовенере

На снимката: Портовенере- една от най-предпочитаните от италианците лятна дестинация;

Една от интересните местни забележителности днес е пещерата на Байрън, кръстена на английския поет. През 1816 г. писателят напуска Англия и се установява в Женева с Мери и Пърси Шели. Триото в крайна сметка се премества в Италия и през 1822г. и заживяват в „залива на поетите. За Байран се говори, че многократно бил преплувал разстоянието между Портовенере и Леричи, което е около 50 км./30 мили. Пещерата, носеща неговото име, е митологизирана като мястото, където той е отсядал след тези тежки преплувания, излежавал се е на слънце и е писал своите творби.

Портовенере

На снимката: Пещерата на Байрън;

Днес Портовенере е стилен курортен град. Разхождайки се по Виа Капелини, известна още разговорно като Каруджо /Carruggio/, ще видите, освен традиционните магазинчета за пощенски картички, тениски и други туристически сувенири, множество бутици, където местните занаятчии предлагат различни продукти от кожени изделия до песто. За разлика от близкостоящото Чинкуе Тере, където основният език през лятото е английският, заради ордите от чуждестранни /главно американски туристи/, в Портовенере най-често ще чуете италиански език. Градът определено е любима дестинация на италианците през лятото, които освен всичко друго, ценят местните ресторанти, предлагащи добра, автентична местна кухня.




Можете да стигнете до Портовенере по суша, било то чрез кола или влак, но пътуването до градчето по море е един от предпочитаните начини на пътуване в тази част на Италия. Отвесни гранитни скали се потапят в морето между града и Риомаджоре- последният град на Чинкуе Тере. Контрастът в цветовете- тюркоазеният цвят на морето, изгорелите до сиво скали- е забележителен, като емоцията се засилва още повече от старите руини на замъка, които изглеждат издълбани в самите скали. При влизане в Портовенере с корабче, ще забележите и пещерата на Байрън, която се „отваря’ точно преди входа на пристанището, а недалеч може да видите и църквата „Свети Петър”. Преминавайки през пролуката, образувана между носа и остров Палмария, на входа на залива Ла Специя, ще може да видите Портовенере в целия му блясък.

Портовенере

На снимката: Пристанището в Портовенере;

Как да стигнете до град Портовенере:

-Чрез влак: Най-близката железопътна гара до Портовенере е в Ла Специя, от където ще трябва да продължите с автобус или корабче. Повече за разписанието на влаковете може да намерите на: www.trenitalia.it.

 -Чрез автобус: От Ла Специя компанията АТС оперира линии „P” и „11”. Автобусите оперират в периода юли-август, както и през почивните дни от Великден до края на септември, от 10.00 часа до 20.00 часа, като билет се закупува в превозните средства. Автобусите спират в Кампилия и Портовенере. За повече информация вижте www.atclaspezia.it или 0187.522.511.

-Чрез автомобил: Карайте по магистрала А12 /Генуа-Ливорно/ или магистрала А15 /Ла Специа-Парма/. Излезте при Ла Специя и в двата случая и оттам следвайте път SS 330 до Портовенере.

-Чрез корабче: Множество малки и големи фирми и оператори оперират лодки между Ла Специя, Портовенере и селата на Чинкуе Тере. Повече информация за разписанията ще намерите на пристанищата на отделните населени места, където има офиси за продажба на билети. Най-големият и най-надежден оператор е Navigazione Golfo dei Poeti (www.navigazionegolfodeipoeti.it, телефон: 018739732987), която е част от Consorzio Maritimo Turistico 5 Terre. Корабчетата, освен че пътуват до всякакви дестинации около Портовенере, също така достигат и до Чинкуе Тере.

Интересни места и/или фестивални събития, които можете да видите/намерите само в Портовенере:

-Сватбени церемонии в местния замък;

Ако искате да празнувате сватба си в Портовенере, замъкът е на разположение на чуждестранни туристи за граждански сватбени тържества. Церемониите може да се проведат в някоя от залите, на панорамната тераса или в амфитеатъра. Цената е символична, като започва от 600.00-650.00 Евро, като повече информация можете да намерите в туристически офис или в www.portovenere.it.

Портовенере

На снимката: Гледка от замъка в Портовенере;

-Ле Грацие;

Живописното селце Ле Грацие /Le Grazie/ е разположено на входа на залива между Портовенере и Ла Специя. Това е тихо и спокойно селце, изградено около църквата на Дева Мария от Ле Грацие, построена през 14-ти век. В църквата ще намерите дървен хор, който се приписва на Фра Паоло ди Реко, а трапезарията е декорирарана с фрески на Николо Корсо, както и няколко картини, включително „Мадона деле Грацие”, за която се предполага, че е дело на Андрея де Асте. Църквата е била част от по-голям манастирски комплекс, собственост на монасите Оливетани, на които било предоставено абатството на Тино от папа Еугенио IV през 1432г. Днес голяма част от манастира е превърната в частни домове. Път от Ле Грацие  води до важен римски археологически обект в Вариняно /Varignano/. Руините на вилата са открити между 1965г. и 1986г., и включват жилищна площ за собственика на мястото, както и помещения за обслужващия персонал. Посетителите могат да видят мелница, останки от керамика, статуи и други интересни обекти. Има и малък музей. Тези от вас, които изберат да спрат в Ле Грацие, ще оценят спокойствието да поседнат под някоя от местните палми след разходка по живописната крайбрежна алея, която минава по цялата дължина на залива от Вариняно до Пецино.

Портовенере

На снимката: Църквата „Свети Петър“ в Портовенере, издигаща се на входа на пристанището;

По-долу ще видите списък на основните забележителности на града, които не бива да пропускате. С кликване върху името на забележителност ще се отвори допълнителен страница с детайлна информация за обекта – историческа информация, местоположение, както и практическа информация за посещението на този обект:

1/ Виа Капелини;

2/ Църквата „Сан Лоренцо”;

3/ Църквата „Свети Петър”;

4/ Замъкът на Дория;

Ако искате да разберете повече за град Портовенере, можете да посетите следните интернет страници: www.portovenere.it и www.golfodeipoeti.com.

Туристически офис на Портовенере: Piazza Bastreri 7, 19025 Портовенере, телефон: 0187790691, факс 390 187 790 215;

Портовенере

Важно: Статията предоставя информация за град Портовенере, Италия. Тук ще намерите исторически данни за града, информация за местоположението му, как да стигнете до него, полезна информация за работното време и цена на входните билети на някои от местните забележителности, опции за пешеходни разходни около града, информация за местни интересни места. Статията е последно обновявана от нашия екип на 12 Април 2016г.

По-долу може да видите интерактивна карта относно град Портовенере, Италия, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на този италиански град, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около града в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около града, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в града: