Прага – приказната столица на Чехия

Герб на Прага: Прага

 

Разположението на Прага в центъра на Европа са превърнали града в магнит за чуждестранни търговци от праисторически времена. В началото на 10-ти век Прага се е превърнал в процъфтяващ град с голям пазар, чудесен площад на стария град и две крепости- Пражкият замък и Вишеград, от където първите местни владетели, династията Премислид, е управлявала своите подчинени. Борбите за власт по тези земи били големи още от дълбока древност- през 935г. принц Венцеслас е бил убит от брат си Болеслав. Венцеслас по-късно е канонизиран в светец и става най-известният светец-покровител на чехите.

Прага

На снимката: Прага с мостовете над Вълтава;

През Средновековието Прага продължава да просперира, особено по време на царуването на император Карл IV, император на Свещената Римска империя. Под управлението на този мъдър владетел, Прага прераства във великолепен град, по-голям от Париж и Лондон. Карл съдействал за основаването и изграждането на множество институции в Прага, включително и на първия университет в Централна Европа- Карловият университет. Един от първите чешки ректори на университета е бил Ян Хус, проповедник-реформатор, чиято екзекуция през 1415г. заради предполагаемо разпространение на ерес, води след себе си до избухването на Хусистките войни. Най-радикалното крило на хусистите, това на Таборитите, е било победено и разгромено през 1434г. след битката при Липани. През 16-ти век, след поредица от слаби владетели, династията на Хабсбургите получава контрол над Прага, който ще продължи през следващите почти 400 години. Един от най-просветените представители от всички хабсбургски императори бил Рудолф II. Благодарение на него духът на Ренесанса достигнал до Прага чрез неговата любов към изкуствата и науките. Скоро след смъртта му, през 1618г., Прага е в основата на протестантско въстание, след което се стигнало до избухването на Тридесетгодишната война. В резултат на войната следва сериозен спад в развитието на града, който се съживява едва през 18-ти век. Голяма част от бароковите църкви и дворци на Прага датират именно от това време. През 19-ти век се наблюдава период на национално възраждане и гражданска гордост. Построени били големи обществени паметници- Националният музей, Националният театър и Рудолфинум. Хабсбургите все още управлявали града, като чак през 1918г. Прага става столица на независима република. Втората световна война донася окупация от германската армия, последвана от четири десетилетия на комунизъм. След „нежната революция“ от 1989г., Прага започва нова ера в своето развитие.

С население от малко над един милион жители, Прага /Praha на чешки език/ е сравнително малка за столичен град в сравнение с други съвременни европейски столици. Първоначално Прага се е развивала като четири отделни самоуправляващи се градове и еврейско гето, чиито индивидуални характеристики и средновековни планове са се запазили в по-голяма или по-малка степен. Почти всички местни забележителности, които представляват интерес за туристите, се намират в централните градски части, като по-голяма част от тях може лесно да се обиколят пеша.

Прага

На снимката: Пражкият замък и катедралата „Свети Вит“;

Едва през последните сто години Прага се разраства извън своя средновековен периметър, като предградията се разпрострат на няколко километра отвъд околните хълмове. Градът разполага с евтина и ефективна транспортна система, благодарение на която лесно може да обиколите града- трябва ви само добра карта в ръка. Прага е разделена на две неравни половини от река Вълтава. По-стръмният ляв бряг е доминиран от района на замъка Храдчани, където се намират и някои от най-добрите забележителности на града- Пражки Храд или Пражки замък /известен само като Hrad в Чехия/, катедралата на града, старият кралски дворец и градините, както и множество галерии и музеи. Притиснати между крепостния хълм и реката са живописните барокови дворци и къщи на Мала Страна – квартал от криволичещи калдъръмени улици и тайни оградени градини, дом на чешкия парламент и повечето от посолствата в града. Районът е доминиран от зеления купол и кула на църквата на Св. Микулаш. В южния край на Мала Страна, се намира въжената линия, която ще ви отведе до хълма Петрин- чудесно място за бягство от лудницата на града, с прекрасна гледка към реката.

Системата от криволичещи улички е най-объркваща в средновековния център на града, известен като Старе Место, или „Старият град”, намиращ се на десния бряг на Вълтава. Карловият мост, основната връзка с отсрещния бряг, е една от най-популярните забележителности на града, както и чудесно място за наблюдаване на Пражкия замък. Другата голяма забележителност в Старе Место е основният местен площад- Староместке намести- където може да видите прочутия астрономически часовник на Прага. В границите на Старе Место е и бившият еврейски квартал, или Josefov. Стените на гетото отдавна са разрушени, а цялата област е реорганизирана в началото на века. Шестте синагоги, средновековен некропол и сградата на кметството са запазени и напомнят за общността, която е живяла тук повече от хилядолетие.

Прага

На снимката: Площадът на Стария град с часовниковата кула;

На юг и на изток от Стария град се разпростира големият район на Нове Место, чиито основни артерии оформят търговския и бизнес център на града. В основата на Нове Место стои Вацлавският площад /Václavské namesti/ – център на политическия живот на съвременната република. По-нататък се намират различни предградия, повечето от които са изградени през последните сто години. Единственото изключение е Вишеград /Vyšehrad/, едно от оригиналните крепостни селища на новопристигналите славяните в последното хилядолетие. Днес това е място за почивка на водещи чешки художници от модерната епоха, включително и композиторите Сметана и Дворжак. На изток се намира един от желаните жилищни квартали Винохради, осеян с паркове и площади, както и съседният квартал Живков, където може да видите две интересни забележителности – Паметникът на Жижков и футуристичната телевизионна кула, които са видими от километри.

Прага

На снимката: Старият град;

Датиращите от 19-ти век предградия на Прага, намиращи се на север от центъра на град в Холесовиче, сега са дом градския музей на модерното изкуство – Veletržni Palac. Районът разполага и с два огромни зелени райони- Летна, с изглед към града, и парк Стромовка, отвъд който се намира замъкът Троя и зоологическата градина. Ако продължите разходката си в западна посока, ще достигнете до предградия като Дейвице и Стрешовице /Dejvice, Střešovice/, които са изпълнение с модерни семейни вили и придават съвсем друг вид на Прага. Външните предградия на Прага, където живее по-голяма част от населението, са типични като вид за страните от бившия източен блок- мрачни високи жилищни комплекси, известни /дори и в България/ като „панелки”.

Въпреки всичко, след като веднъж достигнете до границите на града, ще усетите провинциалния дух на Бохемия. Не е случайно, че много от жителите на Прага притежават къщи около града, поради което през уикендите пътищата са задръстени от пътуващи. Районът около чешката столица е красив, като дори и тук има няколко интересни за посещение места- това са замъците Карлщайн и Конопище, заобиколени от красива гориста местност. Като алтернатива, можете да се отправите на север, далеч от хълмовете и тълпите, към града на виното Мелник, разположен над мястото, където Вълтава и Елба се срещат. Още малко на север е Терезин- военновременно еврейско гето и живо доказателство за Холокоста. Ако имате малко повече време, то може да отидете на еднодневна екскурзии до средновековното градче Кутна Хора, лежащо на 60 км. на изток от Прага. То се слави с чудесна готическа катедрала и своята зловеща костница.

Прага

На снимката: Калдаръмените улички на Стара Прага, изпълнени с приятни кафенета и много магазини за сувенири;

Най-доброто време за посещение:

През пролетта Прага е „окъпана” в цветове, защото това е периодът, когато градските градини започват да цъфтят. Местните празници започват с пролетния музикален фестивал. Това е периодът, в който градът започва да се пълни с туристи, като пикът е през летните месеци. Заради близостта на Вълтава, времето в Прага може да бъде доста тежко, поради което е добре да си носите винаги вода със себе си. Когато започне да застудява през есента, Прага е домакин на Международния джаз фестивал. Годината често завършва със сняг по улиците. През най-студените месеци повечето интересни събития се провеждат на закрито. Иначе целогодишна атракция, която си заслужава, е смяната на караула на Пражкия замък.

Както вече отбелязахме, с появата на първите пролетни лъчи, градът оживява. Пролетта е изпълнена с цветове, цъфтеж на цветя и културни събития, като всичко това превръща пролетта в един от най-интересните периоди от годината за посещение. Парковете и градините отварят врати след студените зимни месеци. През април започва покачване на температурите, като музикалния фестивал на Прага поставя началото на богатата развлекателна програма.

Велики понеделник (датите варират) е официален празник в Чехия. Великден е важен религиозен празник за местните, но се свързва и с един странен езически ритуал, при който чешките мъже бият жените си с върбови пръчки, за да ги запазят плодородни през годината. Жените отговарят като хвърлят вода по мъжете си. Мирът е най-накрая възстановен, когато жените предоставят на мъжете си боядисано яйце. Църковните служби се провеждат по време на целия Великденски период.

Ако посетите Прага през март /третата събота на месец март/, може да ви бъде интересно да се включите и в още една местна традиция. Хиляди хора посещават малкия град Prčice, за да празнуват настъпването на пролетта. От месец април започват обиколките с лодка по Вълтава, така че ако посетите града през зимата, няма да може да се насладите на това иначе интересно преживяване. През пролетта /на 30-ти април/ има концерти, посветени на една 500-годишна традиция, при която стари метли са изгаряни на клади в символичен акт, с който се цели да се отърве природата от злите духове.

Прага

На снимката: Танцуващата къща- една от атракции на чешката столица;

Как да стигнете до Прага и как да обикаляте из града:

Прага се намира в сърцето на Европа и се радва на добри транспортни връзки с останалата част на континента. Има директни полети всеки ден от най-големите градове в Европа, a чрез компании като Delta Airlines и ČSA има връзки дори и с градове в САЩ. Все още няма директни полети от Австралия. Международният автобусен транспорт е ефективен и евтин, но времето за пътуване може да бъде отблъскващ пътуващите фактор. Прага е добре обслужвана от международните железопътни линии, но поради факта, че това е доста популярен вид транспорт в Чехия, влаковете може да са доста пълни, особено през лятото. Централната жп гара (Hlavni Nádraží) е близо до Вацлавския площад и центъра на града. Като изключим летището всички останали гари, които обслужват международен транспорт, се намират в централни точки на града.




Прага има добри самолетни връзки с повечето големи европейски градове. Повече от 40 международни авиокомпании летят до летище Прага (Letiště Praha Ruzyně). Ако пътувате от САЩ, Delta Airlines оперира ограничен брой полети от Атланта и Ню Йорк. Както отбелязахме, все още няма директни полети от Австралия и Нова Зеландия, но Бритиш Еъруейс лети от там до Прага с прекачване в Лондон. Другите по-големи авиокомпании, опериращи полети до Прага, включват KLM, Air France, Alitalia, Lufthansa, Emirates и Czech Airlines (CSA). Единственото международно летище в Прага е в Рузине, като се намира на 15 км (9 мили) северозападно от центъра на града. Летището е модерно, чисто, ефективно и функционално. То предлага всичко, което бихте очаквали от международно летище: банкомати и 24-часови валутни съоръжения; коли под наем; офиси; безмитен магазин; поща и място за съхранение на багаж. Летището е напълно модернизирано в началото на новото хилядолетие, включително чрез добавянето на нов терминал. Терминал 1 се използва за междуконтиненталните полети, включително и тези към Великобритания, Северна Америка, Близкия Изток, Африка и Азия. Всички вътрешни полети и полети до дестинации в рамките на ЕС и други държави от Шенгенското пространство се обслужват от Терминал 2. Двата терминала са свързани и са само на няколко минути пеша един от друг. Налице е също така салон за бизнес класа и заведение за хранене, както и търговски център в хотел Marriott Courtyard, точно срещу предната част на летището. Терминал 3, също така известен като Южния терминал, е по-далеч и се използва само за авиацията с общо предназначение и частни самолети.

Прага

На снимката: Част от Карловия мост;

Достигането до и от летището на Прага е лесно, относително бързо и икономично, освен ако не станете жертва на таксиметрова измама. Пригответе си поне 60 минути за пътуване- толкова ще са ви необходими в час пик за достигане от летището до центъра на града, макар че по принцип разстоянието се взема за по-малко от 30 минути, ако няма трафик. Пътуването при комбиниране на автобус и метро отнема около 45 минути.  Летището е свързано с центъра на града с редовна автобусна линия, оперирана от CEDAZ. За обратния път към летището има автобусна спирка на улица “V Celnici”, която се намира недалеч от площада на Републиката /Republiky namesti/. Автобусите потеглят на всеки 30 минути в интервала между 7.30 часа и 19.00 часа, като цените на билетите са около 150.00 крони. CEDAZ предлага също микробус по поръчка до и от летището, което е добра опция, ако сте по-голяма група. Тези автобуси може да ви отведат до адреси извън Прага, а така също с тях може да обиколите и цяла Чехия. Иначе има редовна автобусна линия до летището, която потегля от метро станция Dejvicka /това е линия 119/ и от метро станция Zličin /линия 100/. Между полунощ и 04.00 часа сутринта, работи нощна автобусна линия 510. Тя пътува на всеки 30 минути и с нея се пътува срещу стандартен билет. Отделно има и автобус, наречен „Airport Express”, който спира на станции Dejvicka, Republiky namesti и Hlavni Nádraži. Този автобус вози обаче двойно по-скъпо, като пътува на всеки 30 минути. Алтернативно, ако не желаете да ползвате обществен транспорт, винаги има чакащи таксита. Заявете си такси на специалната будка, а не излизайте просто навън и да си хванете сами такси, защото рискувате да бъдете излъгани. Такситата на компанията ААА предлагат тарифа на километър, а тези на Airport Cars- фиксирана цена. Цените им са общо взето еднакви.

Прага

На снимката: Синагога в юдейския квартал на Прага;

Освен по въздух може да достигнете до Прага и с железопътен транспорт- приятна и безвредна за околната среда опция. Прага е свързана чрез железопътен транспорт с всички големи столици на Европа. Международните влакове предлагат вагон-ресторанти и кушети, но цената на билетите често е по-висока от тази на самолетните билети, колкото и странна да звучи това. Колкото по-рано си закупите билети, толкова е по-голям шанса да си намерите хубаво място във влака, и то на добра цена. Железниците в Чешката република се управляват от Ceske Drahy (CD). Съществуват няколко вида влакове- експресни влакове, пътнически влакове /които спират на всички спирки и са по-бавни/; Суперсити /Supercity/; Национални експресни влакове; Eurocity. Билети могат да бъдат закупени предварително, или в деня на пътуването от офисите на чешките железници. Ако искате да си купите билет точно преди влака да потегли, имайте в предвид, че е възможно да има опашки на касите, които не са никак къси, особено в края на седмицата. Когато си купувате билет уточнете до къде искате да пътувате, дали искате еднопосочен или двупосочен билет, както и в каква класа искате да пътувате. Съществуват първокласни вагони на повечето влакове и ви гарантират място. Ако погледнете таблото с разписанията и видите буквата „R” в кутийка до номера на влака, това означава, че задължително трябва да имате запазено място. Ако има буквата „R” без кутийка до номера на влака, това означава, че се препоръчва предварителна резервация. Ако ви хванат в погрешно купе или класа, ще ви накарат да си платите глоба.

Прага

На снимката: Метрото е най-бързият транспорт в града, а за да достигнете до повечето от забележителностите използвайте зелената линия;

Автобусните връзки от Прага до много от най-големите европейски градове са се подобрили неизмеримо, а билетите се продават винаги бързо. Някои чешки градове – като Карлови Вари, Чешки Крумлов и Терезин – може да се достигнат по-лесно с автобус, отколкото с влак. Основната автогарата на Прага е Флоренц, като се намира в североизточния край на новия град. Има и по-малка автобусна гара при Андел, наречена „Na Knižeci”. Терминалът Флоренц остава отворен от 04.00 часа сутринта до полунощ и предлага хранителни обекти, информационни павилиони, място за оставяне на багаж и място за продажба на билети. През летните месеци, чехите пътуват доста към курортите в южната част на Европа. Билетите се запазват от рано, така че ако възнамерявате да пътувате с автобус от или до Прага, резервирайте си от рано място.

 

За да може да управлявате автомобил в Чешката република, трябва да сте на възраст най-малко 18 години. Повечето чуждестранни разрешителни /книжки/ са валидни и в Чехия, вкл. и българските. Ако пристигате със собствен автомобил до Прага, по закон трябва да носите следното с вас през цялото време: валидна шофьорска книжка; регистрационен талон на превозното средство. В случай, че сте с кола под наем или е на името на друго лице, трябва да имате сертификат от компанията за коли под наем или декларация от собственика на колата, който ви е дал разрешение да я управлявате. Може да ви бъде поискана и зелена карта. Ако ще карате по магистралата, трябва да се снабдите със стикер на границата, на някоя бензиностанция или в пощенска станция /става дума за винетка/. При пътуване с автомобил в Чехия задължително трябва да използвате фарове по всяко време, дори и по време на светлата част на денонощието. Задължително е да се носят предпазни колани, ако има такъв, а деца под 12-годишна възраст не се допускат на предната седалка. Когато шофирате, не използвайте алкохол или не говорете по телефона. Глобите за такива нарушения в Чехия са солени. Пътната мрежа на Чехия е добре развита, като има добри магистрали връзки с всички големи градове в Чешката република, включително Пилзен и Бърно, а доста пътища са в процес на изграждане. Ограничението на скоростта по магистралите е 130 км.ч. (81 mph); 90 км.ч при двулентов път, а в градовете ограничението е 50 км.ч. Посетете www.motorway.cz за повече информация при пътуване по чешките магистрали.

Прага

На снимката: Трамваите в Прага обикалят из центъра на града, за разлика от местните автобуси, които обслужват само предградията;

Центърът на Прага е удобно малък, като повечето от забележителностите можете да обиколите и пеша. Все пак, за да разгледате града по-бързо или за да достигнете до по-отдалечени места, може да ви се наложи да използвате местния обществен транспорт. Системата на местния обществен транспорт обхваща трамваи, автобуси и метро. Метрото и трамваите обслужват центъра на града, а автобусите са използвани за придвижване до крайните квартали. Цялата система е лесна за използване – нужен е само един билет за трите форми на транспорт. Автобуси, трамваи и метро линии са обозначени на туристическите карти, които може да намерите навсякъде из града.

Прага има фантастична система за обществен транспорт. Автобусите обслужват външните предградия на града, като по този начин се цели намаляване на задръстванията по централните улици, където трамваи, леки автомобили, велосипеди, пешеходци и дори коне се борят за пространство. Общественият транспорт покрива целия града, работи денонощно на практика, поради което използването на кола няма да ви е нужно. Тъй като Прага е компактен град, разходката между забележителностите е не само лесна, но и предпочитана.

Прага

На снимката: Пражкият замък;

Най-добрият начин да обиколите центъра на града с обществен транспорт е чрез използване на метро и трамваи. Пиковите часове в града са между 6.00 и 8.00 часа сутрин и между 15.00 и 17.00 часа следобед, от понеделник до петък. В тези часове обаче се движат повече влакове, трамваи и автобуси, поради което няма струпване на хора. Някои автобусни линии до предградията работят само по време на пиковите часове. В превозните средства няма кондуктори като се разчита хората добросъвестно да си валидират билетите. Все пак има чести проверки от цивилни инспектори, които може да ви глобят на място, ако не разполагате с валидиран билет. С един билет може да използвате цялата транспортна мрежа в рамките на 75 минути след валидиране на билета. Купете си билет преди пътуването и го валидирайте в предвидените за това машини, защото иначе ще означава, че пътувате незаконно. Може да си закупите и билет, който е валиден само 20 минути след валидиране за трамвай и автобус и за пътуване с метрото за разстояние до 5 спирки. Прехвърляне обаче не е възможно с този тип билет. Билетите за пътуване с градския транспорт е валиден още за фуникуляра, водещ до хълма Петрин, както и за два фериботни маршрута по река Вълтава. По-дългосрочните билети често са по-удобни и по-добра идея, ако планирате да разглеждате повече забележителности. Те предлагат неограничен брой използване на автобуси, трамваи и метро за периоди, вариращи от 24 часа до 5 дни. Билети могат да бъдат закупени от автомати на входа на всички метростанции, на някои трамвайни спирки, в магазините на тютюн, будките за вестници и някои магазини. За по-подробна информация за транспортни маршрути, карти и билети, посетете уебсайта на местната транспортна компания в Прага.

Прага

На снимката: Катедралата „Свети Вит“;

Трамваите са най-старата опция на обществен транспорт в Прага. Теглени от коне трамваи се появяват по улиците на града още през 1879г., но от 1891г. е пуснат първият електрически трамвай. Метрото може да бъде по-бързо от гледна точка на разстоянията, но пътуването с трамвай може да се определи като по-приятно. Някои линии работят само в пиковите часове, а има и няколко нощни трамваи- всички те преминават от улица Лазарска в Новия град. Трамвайните билети са валидни и за метрото и автобусите. Трябва да си купите билет преди да се качите на трамвай. След като сте се качили, валидирайте билета си на перфоратори, подобни на тези в българските трамваи /поне тези в София/.Уверете се, че сте си закупили правилния билет с оглед вашата дестинация. Маршрутите на трамваите са посочени по спирките, където има указания къде точно се намирате. Трамваите се движат на всеки от 5 до 20 минути. Вратите или се отварят и затварят автоматично, или вие трябва да натиснете един бутон до вратата. Сегашната и следващата спирка се обявяват в превозното средство на чешки език. Метрото в Прага приключва работа малко след полунощ, но малък брой трамваи продължават да работят през нощта на всеки 30 минути. Тези трамваи (с номера от 51 до 59) са маркирани със сини номера на спирките.

Повечето посетители на Прага са склонни да използват автобус само за да пътуват до и от летището и до зоологическата градина. По закон автобусите нямат право да се движат в центъра на града, защото произвеждат вредни изпарения и улиците са твърде тесни. Най-често автобусите се използват от хората, за да достигнат до спирки на метрото или на трамвай, намиращи се извън центъра. Ако нямате точна сума за билет, закупете си билета преди да се качите в автобуса. Ако си закупите единичен билет, то е валиден само за едно 20-минутно пътуване. Всеки път, когато смените автобуса, ще трябва да си купите нов билет, освен ако имате билет за трансфер. Вратите се отварят и затварят автоматично, като има писклив предупредителен сигнал, когато вратите са на път да се затворят. Автобусни разписания са разположени на всяка спирка. Включват номерата на всички автобуси, маршрутите им и разписанията им. Честотата на автобусите е различна. В пиковите часове може да има от 12 до 15 автобуса на час, а в други случаи само три. През нощта има 13 автобуси с номер 500S и 7 автобуси с номер 600s, които отиват към райони, които не се  обслужват от системата на трамваите и метрото.

Прага

На снимката: Националният музей;

Метрото на Прага е най-бързата (за по-дълги пътувания) и най-удобната форма на транспорт в Прага. Изграждането му започва през 1967г. Метрото разполага с три линии- A, B и C. Станциите на метрото са добре означени и посоките са ясно формулирани, така че лесно ще се ориентирате къде да отидете и къде да застанете. Влаковете се движат между 05.00 часа сутринта и полунощ. Метро станциите са обозначени с буква „М”, разположена в триъгълник. Цветът на знака (зелен, жълт или червен) показва коя е линията. След като сте закупили билета си и преминете през бариерите /където се валидира билетът/- продължете надолу по ескалаторите към пероните за влаковете. Знаците на  тавана показват посоката на влаковете. На края на платформите има бяла линия, която не трябва да пресичате, докато влакът не спре. Повечето от вратите на метро влаковете се отварят и затварят автоматично (може да се наложи да натиснете един бутон на някои влакове), като се чува записано съобщение, когато вратата ще започне да се затваря.

По време на пътуването името на следващата станция се обявява на чешки език. От гледна точка на туристите най-предпочитана е линия А /зелената линия/, защото тя преминава през всички основни части на центъра на града – Пражкият замък, Малкият квартал, Старият град и Новият град – както и главната търговска зона около Вацлавския площад.

 Прага

На снимката: Разположеният по-встрани от останалите забележителности Вишеград;

Храна и напитки:

Независимо, че посетителите, които идват в Прага, не го правят заради храната, все пак трябва да се отбележи, че традиционната чешка кухня определено има какво да ви предложи. Чешка храна остава базирана върху сезонни съставки. В основата на местната кухня стоят свинско, телешко, дивеч и риба, които се сервират печени или на скара, придружени с лек сос и много зеленчуци. Месото се използва и в местните супи, известни като polévky. Може да се обзаложим, че няма да си тръгнете от Прага без да сте опитали от кнедлите, без значение дали със сладко или солени.

прага

На снимката: Чешки кнедли;

Кнедлите, независимо дали са сладки или солени, са най-известният деликатес на Бохемия. Навремето кнедлите са били само гарнитура, като постепенно са се превърнали в основна характеристика на чешка кухня. Други специалитети от региона включват Drštková polévka – забележително добра шкембе чорба, която все повече ресторанти добавят в своите менюта. Патица и фазан също са популярни предложения, защото Прага е заобиколена от обширни ловни полета, поради което дивечовото месо е винаги с високо качество. Свинското обаче си остана най-популярно, особено когато е сервирано печено с кост и гарнирано с червено зеле.

Чешката бира е известна по целия свят, но е истински ценена в Прага. Чехите се отнасят сериозно към своята бира и са горди от това, което произвеждат като продукт. Пилснер и различните й вариации са свързани с Бохемия. По принцип най-добрите производители на пивото са разположени в или около Прага. Бирата се предлага в бутилка, в кутийки или наливна. Чешката бира в кутийки е по принцип предназначена за износ, поради което местните рядко пият такава. Най-известната чешка бира е Pilsner Urquell. Златиста, със силен аромат на хмел, тя е произведена при спазване на традициите. Думата „Pilsner” /която днес е общ термин за подобна лека бира/ произлиза от Пилзен- град на 80 км. югозападно от Прага, където за първи път е направена тази бира през 1842г. Пивоварната все още работи. Друга интересна местна бира, която обаче се слави с по-сладък вкус, е Budweiser Budwar- тя се произвежда на 150 км. южно от Прага в град Чешке Будейовице. Чешката република също така произвежда значителни количества вино, както бели и червени, главно в Южна Моравия. Малко от него се бутилира за износ. Местна минерална вода може да се намери в повечето ресторанти- марките са Матони и Добра вода /тези са най-разпространените/.

Прага

На снимката: Pislner Urquell е най-предпочитаната местна бира;

Чешките производители на вино все още не са достигнали до успеха на останалите източноевропейски винопроизводители. Основната област на лозарството е Моравия, където се произвежда голяма част от най-доброто вино за местна консумация. Вино се прави и в Бохемия, около град Мелник, точно на север от Прага. През есента, полу-ферментирало младо, сладко бяло вино, наречено burčák се продава из цялата столица.

Във всеки ресторант и кръчма ще намерите Becherovka – горчиво-сладка, кехлибарена билкова напитка, която служи едновременно като аперитив и ликьор. Тя може да се разрежда с тоник. Други местни напитки включват Borovička и сливова ракия /или Slivovice/. Последната е доста силна. Вносните алкохолни напитки и коктейли са по-скъпи.

Знаете ли, че:

според книгата на Гинес Прага е горд собственик на най-големия замък в света?

Прага

На снимката: Замъкът „Карлщайн“, разположен в близост до Прага;

Прага

На снимката: Дворецът „Троя“- едно от приказните имения, които се намират до Прага;

По-долу ще видите списък на основните забележителности на града, които не бива да пропускате. С кликване върху името на забележителност ще се отвори допълнителна страница с детайлна информация за обекта – историческа информация, местоположение, както и практическа информация за посещението на този обект:

1/ Барутната кула /Прашна брана/;

2/ Общинският дом /Обечни дум/;

3/ Улица Целетна;

4/ Църквата „Свети Якоб“;

5/ Площадът на Стария град;

6/ Църквата „Дева Мария пред Тин”;

7/ Дворецът „Кински”;

8/ Паметник на Ян Хус;

9/ Църквата „Свети Николай”;

10/ Църквата „Свети Гал”;

11/ Старото кметство;

12/ Часовникът на кметството;

13/ Църквата „Свети Жил”;

14/ Карлова улица;

15/ Клементинум;

16/ Музеят на Сметана;

17/ Пражки замък;

18/ Галерията на Пражкия замък;

19/ Катедралата „Свети Вит”;

20/ Барутената кула /Прашна Вез/;

21/ Базиликата „Свети Георги”;

22/ Кралският замък;

23/ Златната улица;

24/ Замъкът „Лобкович“;

25/ Кулата Далиборка;

26/ Белведере;

27/ Кралската градина;

28/ Архиепископският дворец;

29/ Дворецът „Щернберг“;

30/ Лорето;

31/ Дворецът „Мартинич“;

32/ Дворецът „Шварценберг“;

33/ Манастирът на капуцините;

34/ Дворец и градина Валенщайн;

35/ Църквата „Свети Томас”;

36/ Църквата „Свети Никола”;

37/ Карловият мост;

38/ Парк Петрин;

39/ Фуникулярът /Ланова Драха/;

40/ Вацлавският площад;

41/ Църквата  „Дева Мария от снеговете“;

42/ Националната опера;

43/ Национален музей;

44/ Карловият площад;

45/ Къщата на Фауст;

46/ Вишеград;

47/ Дворецът Троя;

 

Повече информация за Прага може да бъде намерена на следния уебсайт: www.prague.eu.

Прага

Важно: Статията предоставя информация за Прага, столицата на Чехия. Тук ще намерите полезна информация за града, за неговото разположение, как да достигнете до него, информация за най-доброто време за посещение, местни фестивали, местен градски транспорт /метро, трамваи и автобуси в Прага/, информация за традиционни храни и напитки, както и информация за забележителностите на Прага. Статията е последно обновявана от нашия екип на 24 Юни 2016г.

По-долу може да видите интерактивна карта относно Прага, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението му, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика около града в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване около града, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: