Санкт Петербург- градът на белите нощи
Санкт Петербург е вторият по големина град в Русия, след столицата Москва, а така също и най-големият северен град /сред градовете с население над 1 млн. души население/ в Европа. Градът си заслужава да бъде посетен не само поради големия брой архитектурни шедьоври, които може да видите тук или в непосредствена близост до Санкт Петербург /например Петерхоф и село Пушкин/, но също и заради на природния феномен, наречен „Бели нощи“. Ако посетите града по време на периода на „белите нощи“, ще може да се разходите из Санкт Петербург на дневна светлина, независимо че може да минава полунощ. Този природен феномен е известен във всички северни части на европейския континент и може да се наблюдава още в Норвегия, Швеция и Исландия.
На снимката: Поглед отгоре над Санкт Петербург, с акцент поставен върху Дворцовия площад;
Санкт Петербург представлява един свят на архитектурен ред, който изниква от нищото. На това място в началото е имало просто едно блато, забравено от хората и Бог. Руският владетел Петър Велики обаче искал да превърне това място в морската порта на Русия. Намерението на Петър Велики и неговата амбиция коствала живота на хиляди работници, които били изпратени в този район на Русия, за да направят мястото обитаемо. Преди около 300 години на мястото, където днес се намира Санкт Петербург, е нямало абсолютно нищо, но амбицията на Петър Велики и труда на хиляди руснаци спомагат сега тук да стои един голям град. Дори новите сгради в Санкт Петербург следват симетрията и класицизма от времето на Петър Велики. Зимният дворец в Санкт Петербург, гледащ към река Нева, помещава в момента невероятните колекции на изкуството на музея Ермитаж, а красиви кралски имоти са разпръснати из целия град и околностите. Репутация на Санкт Петербург като интелектуален и културен център на Русия не е донесла на града просперитета, на който например се радва днешна Москва, но въпреки това Санкт Петербург има със сигурност какво да предложи на своите посетители.
На снимката: Дворцовият площад с известната статуя в средата;
Санкт Петербург е внимателно планиран град, като стойността на неговите отделни сгради може най-добре да бъде оценена, ако отстъпите една крачка назад и се насладите не само на конкретната сграда, но и на целия архитектурен ансамбъл, свързан с тази сграда. Изваяните паркове и извитите канали са част от плана на града и заслужава да бъдат разгледани.
На снимката: Каналът „Грибоедов“ нощем;
Град Санкт Петербург е главното пристанище на Русия, като неговата география и история са това, което веднага да отличава от столицата Москва. Санкт Петербург не израства постепенно от провинциално затънтено градче до голям мегаполис като Москва. Градът е построен бързо, за да бъде имперска столица, и на практика служи като такава в продължение на 2 века. Санкт Петербург се слави повече със своето минало, отколкото като някакъв модерен град, което означава, че музеите, дворците, балетните и оперните театри са силните страни на града. Ермитажът е задължителна спирка при посещение на града, но това далеч не е единственият музей, който може или си заслужава да посетите при ваше пътуване. За разлика от Москва, която е известна със своите църкви и катедрали /много от които можете да намерите в Кремъл/, тук в Санкт Петербург броят на църковните сгради, които си заслужават посещението, не е толкова голям. Разбира се, има една или две такива сгради, които трябва да са част от списъка ви с обекти за посещение. Това са катедралата „Свети Исак” и църквата „Спасителят на кръвта”, известна също като църква на възкресението. Отделно от Ермитажа, който се помещава в Зимния дворец на Санкт Петербург, тук трябва да обърнете внимание и на още няколко музея- Руският музей, който е посветен на руските изкуства и история; Музеят на музикалните инструменти, където можете да видите музикални инструменти като пиано, използвано от Чайковски, или Музеят на Арктика и Антарктика, където можете да видите интересни артефакти от полярни експедиции. Входните такси за музеите в Санкт Петербург често са по-високи за чуждестранни посетители, отколкото за руснаците, а дори и по-високи от тези в Западна Европа. Трябва да имате в предвид, че повечето от музеите са затворени в продължение на най-малко един ден /т.нар санитарен ден/ в месеца, така че не забравяйте да проверите тази информация, преди да предприемете посещение.
На снимката: Зала от Ермитажа- една от големите забележителности на Санкт Петербург;
Ако се уморите от разглеждане на толкова много изкуство и архитектура, то винаги може да посетите някой от местните паркове и зелени пространства за една заслужена почивка. Може би най-доброто място да се направи това е Лятната градина /Letny Sad/. Паркът е проектиран въз основа на идеите на Петър Велики, като това е мястото, където той обичал да прекарва свободното си време. Тук ще може да видите множество фонтани и статуи в Ренесансов стил. Друга забележителна зелена зона в града е Паркът на победата /Park Pobedy/, който е построен в чест на победата над нацистите по време на Втората световна война. Този парк се намира по-встрани от центъра на града, но може лесно да бъде достигнат, защото има спирка на метрото в непосредствена близост до него.
Най-добро време за вашето посещение:
Изненадващо или не, средните температури в Санкт Петербург са подобни на тези в Москва и дори по-високи за някои от месеците, независимо, че градът се намира далеч на север. Санкт Петербург е обикновено препълнен от туристи в периода между май и септември. Времето през лятото в града обаче може да бъде непредвидимо. Има период на горещо време, а също и такива със студено време. Средните температури в Санкт Петербург през лятото не са по-високи от 20 градуса.
Ако зимата е вашият сезон, моля имайте в предвид, че температурите тук са далеч под нулата, достигайки понякога -10 или -15 градуса, като ниските температури са придружени с много сняг и лед. Ако обичате ски или кънки на лед, ще откриете много възможности за практикуване на тези видове спорт, както някои от зелените площи в града се превръщат през зимата в ледени пързалки.
На снимката: Фонтанът „Короната“ в Лятната градина на Санкт Петербург;
Когато трябва да се реши въпросът кой е най-добрият период за посещение на Санкт Петербург, трябва също така да се вземе под внимание феноменът „Белите нощи”.
В края на юни и началото на юли Санкт Петербург е домакин на различни културни събития- концерти, фестивали, среднощни обиколки с лодка, чрез които се празнува северната светлина. Този двуседмичен период е може би и пикът на туристическия сезон в Санкт Петербург.
Във всички случаи, без значение по време на кой сезон от годината сте решили да посетите Русия и Санкт Петербург, моля имайте в предвид, че са необходими визи, за да влезете в Русия, така че си предвидете време за издаването на виза, защото последното отнема време като процедура.
Транспорт:
Санкт Петербург е лесно достъпен чрез всички видове транспортни средства. Най-лесният и най-бързият вариант за достигане до Санкт Петербург е със самолет. Всички основни въздушни превозвачи оперират полети до Санкт Петербург.
Всички международни полети до Санкт Петербург кацат на летище Пулково-2 (за повече информация можете да се обадите на: 812 704 34 44, www.pulkovo.ru). Това летище е реновирано за последно през 2003 г. и предлага по-големи зали и по-модерни съоръжения. Залата за пристигащи има информационно бюро с англоговорящи служители, бюра за коли под наем и гишета за самолетни билети. Летище Пулково-2 се намира на 16 километра от центъра на града, които обикновено се изминават за не повече от 30-45 минути. Ако не използвате някоя от опциите на обществен градски транспорт от летището, то можете да вземете такси от летището до центъра на града, като се обадите на официалната таксиметрова компания на летището на телефон: 812 312 00 22. Курсът от летището до центъра на града обикновено струва около 1000.00 рубли. Официалните таксита са жълти на цвят и имат знак „TAXI“, изписан с големи букви на английски и руски език. Ако нямате късмет, може да се качите на някое от независимите таксиметрови шофьори, които ще ви таксуват за същия курс 1300.00 рубли и дори повече, така че е добре да внимавате при избора си на такси на летището. Летище Пулково-2 не се обслужва от влакове, както е в Москва. Възможностите за използване на градски транспорт от летището включват пътуване с автобус. Автобусна линия N13 свързва летището с метростанция „Moskovskaya”, която е на юг от центъра на града. Цената на билета е 28.00 рубли или около един щатски долар. Билетът може да бъде закупен в самото превозно средство.
На снимката: Макар и да отстъпват по красота на станциите в Москва, метро станциите в Санкт Петербург са също много красиви и представляват забележителност сами по себе си;
Вътрешните полети до Санкт Петербург / тези от Москва, например / кацат на летище Пулково-1. Това летище е подобна на Пулково-2 по отношение качеството на съоръженията. Таксиметровите услуги са същите, както и при Пулково-1, а автобусна линия N39 ще ви отведе до метростанция “Moskovskaya’.
Можете също така да достигне до Санкт Петербург с влак. Влаковете, които тръгват от Москва влаковете, пристигат на гара „Москва”, разположена точно на Невски проспект- главната улица на Санкт Петербург. Станцията се намира не далеч от някои от по-големите хотели на града и в непосредствена близост до метро станциите „Ploshchad Vostanniya” и „Mayakovskaya”. Ако решите да хванете такси на гарата, моля, имайте предвид, че таксиметровите цени тук са много по-високи, отколкото навсякъде другаде из града. Друга лесна връзка с друг влак е чрез влак от Хелзинки- влакът пристига в Санкт Петербург за 5-6 часа. Влакът пристига на гара „Лагода” /Lagoda/, намиращa се на Zaenvsky проспект 73. Ако вземете такси от гарата Lagoda до центъра на града, ще трябва да заплатите около 700.00 RUB. Влаковете от Хелзинки пътуват три пъти на ден и всички спират в град Виборг, в близост до границата.
На снимката: Освен изключително красиви, станциите на метрото в Санкт Петербург се славят и с голямата си дълбочина. На снимката може да видите ескалаторите към станция „Адмиралтейская“, намираща се на 120 метра под земята;
Друга важна жп гара в Санкт Петербург е Витебски Терминал /Vitebsky Vokzal/, която обслужва всички влакове, идващи от Западна Европа- Германия, Полша и балтийските страни. Моля, имайте предвид, че ако влизате в Русия от държава-членка на ЕС, ще трябва да имате само виза за влизане на Русия, но ако сте преминали през Беларус и Украйна, трябва да подготвите транзитни документи за Беларус и Украйна в допълнение към вашата руска виза.
Ако се чудите дали Санкт Петербург може да се стигне с автобус, то отговорът е положителен, но вариантите за такъв вид транспорт са ограничени. Само малък брой транспортни компании пътуват до Санкт Петербург, като автобусите тръгват от съседните страни. Автобусите пристигат на автогарата в Санкт Петербург, намираща се на Набережная Обводоново Канала 36 /36 Naberezhnaya Obvodonovo Kanala/.
Малко туристи са готови да стигнат Санкт Петербург с кола. Пътищата в тази част на Русия не са от тези,, които се поддържат в добро състояние, но все пак са приемливи като качество. Пътуването с кола не е добра идея заради големите разстояния. Столицата на Финландия Хелзинки е най-близкият по-голям град, като тя е разположена на около 370 км. от Санкт Петербург. Като се вземе в предвид опашките на границата и времето за обработка на документите там, пътуването с кола отнема 6-7 часа. След като пристигнете в Санкт Петербург, трябва да се насочите направо към вашия хотел и да си уредите въпроса с паркирането. Подземните гаражи в града са доста оскъдни, защото градът е построен върху мочурливи места, но въпреки това местата за паркиране не са малко. През последните години в Санкт Петербург има много проблеми с трафика, така че шофиране в пиковите часове не е добра идея.
След като веднъж вече сте стигнали в Санкт Петербург, оттук имате множество възможности за придвижване из града. . Ако имате нужда от информация за пътуване в рамките на града, препоръчително е да намерите местния туристически офис на улица Садовая 14 /14 Sadovayа/. Офисът работи през делничните дни /от понеделник до петък/ от 10.00 часа до 19:00 часа. Тук можете да получите разписание на градския транспорт в Санкт Петербург, както и информация за различните видове транспорт в града.
На снимката: С кораб на въздушна възглавница лесно може да стигнете от Санкт Петербург до Петродворец;
Метрото на Санкт Петербург е бърз и евтин вариант за пътуване из града. Входовете на станциите са отбелязани с голяма синя буква „М”. Системата на метрото се състои от 4 линии, като всяка е обозначена със свой цвят, а смяната на линиите се осъществява лесно. Влаковете на метрото оперират между 05:45 часа до 00:15 часа. Във всеки влак има карта на метро линиите, като винаги е добра идея да имате една такава карта в себе си /подобни карти се предлагат безплатно на гишетата за билети/. Влаковете се движат доста често, но системата не е достатъчна за размерите на града, а отделно от това не се обслужват някои от ключовите туристически атракции. Станциите и метро влаковете може да са препълнени през различни часове на деня,
Повечето платформи на станциите са затворени и приличат на дълъг коридор, изпълнен с врати на асансьор. Няма да разберете, че влакът приближава, докато не чуете звук и вратите не се отворят. Еднократен билет за метрото струва 28.00 рубли. Можете също така да си купите билет за 5, 10 или повече пътувания.
Трамваите като опция транспорт в Санкт Петербург са приятен начин да се види града, но само няколко линии са удобни за разглеждане на туристически забележителности. Две линии заслужават да бъдат използвани- това са на трамвайна линия N14, която тръгва от Мариинския театър през центъра на града и преминава от другата страна на река Нева, и трамвайна линия N1, която минава през остров Василевски и спира до метростанция „Vasileostrovskaya”. Тролейбуси се движат по Невски проспект и някои други големи булеварди. Билети за трамваи и тролейбуси струват 28.00 рубли и могат да бъдат закупени от кондуктор в самото превозно средство.
Санкт Петербург също така се е превърнал в популярна круизна дестинация, така че може да стигнете до града и да разгледате негови части и на круизен кораб. Екскурзии с кораб около Санкт Петербург включват посещения на топ забележителности като Ермитажа, Петропавловската крепост, Катедралата „Свети Исак” и др. Круизните фирми обикновено предлагат нощни брегови екскурзии, за посещение на балет, опера, фолклорни представления или циркове.
Храни и напитки:
Традиционната трапеза в Санкт Петербург отразява географското разположение на града около река и на брега на Балтийско море, със сладководни и соленоводни риби във всяко меню. При приготвянето на традиционните руски ястия започва да се усеща и влиянието на европейската кухня, като на много места в града може да видите интересни разновидности на ястия, както и навлизане на традиционната френска кухня, на италианската паста и пица и т.н. Кухните от бившите съветски републики в Централна Азия и Кавказ са добре представени, макар и не толкова често срещани, отколкото в сравнение с Москва. Модата с предлагането на суши отдавна се е разпространила и тук. Огромен брой кафенета и ресторанти може да бъдат намерени по протежението или около Невски проспект- главната улица на Санкт Петербург. Цените в центъра на града във всички ресторанти са по-високи от тези в периферията.
На снимката: Традиционното „khachapuri“;
Както казахме по-горе, рибата е винаги в менюто тук. Можете да опитате традиционна руска рибена чорба /ukha/. Тя е най-добре приготвена и поднесена в Demyanova Ukha- един от най-старите ресторанти в Санкт Петербург. Тук можете да намерите голямо разнообразие от рибни ястия. Едно от традиционните рибни ястия включва херинга и варени картофи. В Санкт Петербург ще можете да се срещнете и с кавказката кухня.
Можете да опитате сиренето „khachapuri“; задушените кнедли „Khinkali“, направени в различни вариации; шишчета на скара; пикантен бульон; различни видове сосове „тарт” и др.
По отношение на напитките, не считаме за нужно да отбелязваме голямото разнообразие от бира и водка, което може да намерите тук. Вместо това, говорейки за напитки, бихме искали да споменем няколко думи за руските чаени традиции. Последните датират от 17-ти век, когато руснаците са получили като подарък от монголите няколко чаени листа. Билковите чайове са били използвани дори и преди това за лечението на различни болести. Чаят днес е една от любимите горещи напитки на руснаците.
Знаете ли, че:
Система на метрото на Санкт Петербург е най-дълбоката в света, като голяма част от метро станциите се намират на 60-70 метра под земята, а станция „Admiraltelskaya” се намира на 120 метра под земята?
По-долу ще видите списък на основните забележителности на града, които не бива да пропускате. С кликване върху името на забележителност ще отвори допълнителна страница с детайлна информация за обекта – историческа информация, местоположение, както и практическа информация за посещението на този обект:
1/ Ермитажът и Зимният дворец;
4/ Манастир „Александър Невски”;
5/ Църква на Спасителя на разлятата кръв;
7/ Будисткият храм;
9/ Джамията на Санкт Петербург;
10/ Катедрала и манастир „Смолни”;
11/ Синагогата на Санкт Петербург;
12/ Музеи на блокадата;
13/ Музей по антропология и етнография;
14/ Музей на Арктика и Антарктика;
15/ Музей на музикалните инструменти;
16/ Руският музей;
17/ Лятната градина на Санкт Петербург;
18/ Градините „Таврида”;
19/ Парк на победата;
20/ Паметник на бронзовия конник;
23/ Музей на Набоков;
Допълнителна информация за Санкт Петербург може да бъде намерена на официалния туристически сайт на града: www.saint-petersburg.com.
Важно: Статията предоставя информация за втория по големина град в Русия- град Санкт Петербург. Тук ще намерите исторически данни за града, информация за местоположението на Санкт Петербург, как да стигнете до Санкт Петербург, информация за градския транспорт в Санкт Петербург, заведения за хранене и традиционни напитки и храни, както и информация за забележителностите на Санкт Петербург. Статията е последно обновявана от нашия екип на 01 Август 2018г.
В случай че търсите хотел в Санкт Петербург, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“:
По-долу може да видите интерактивна карта на Санкт Петербург, която ви позволява да се ориентирате не само относно разположението на този руски град, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика в града в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване през Санкт Петербург, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в Санкт Петербург и околността: