Шартър – домът на една от най-впечатляващите европейски катедрали
Шартър е малко френско градче, разположено на 98 км. югозападно от Париж и на около 75 км. северно от Орлеан. Много експерти приемат, че средновековната архитектура достига върха си под формата на световно известната катедрала на Шартър. Последната е и една от причините всеки един от вас да включи градчето в своята програма за посещение. Катедралата впечатлява със своята архитектура, скулптурата и най-вече с цветните си стъкла, покрай които се появява нов цвят, известен като шартърско синьо.
На снимките: Из уличките на градчето;
В чисто историческо естество Шартър играе роля по време на Втората световна война. Жан Мулин, който тогава бил префект на Йор е Лоар /Eure et Loir/, е отведен в Шартър и измъчван от нацистите, след като отказва да подпише документ, в който се посочва, че френските войски са извършвали зверства. Мулин се превръща в герой на френската Съпротива и в приятел на Дьо Гол. Измъчван е до смърт от Клаус Барби през 1943г., а по-късно е погребан в Пантеона в Париж. В Шартър може да видите днес паметник, посветен на Мулин – за да стигнете до него, трябва да тръгнете от катедралата по улица Шевал-Блан /Cheval-Blanc/ от катедралата, докато не стигнете до Руе Жан-Мулин /Rue Jean-Moulin/. Паметникът е точно отдясно. Ако решите да посетите Шартър, предвидете си около 1 часа за самата катедралата на града и около 2 часа за самия град.
Как да стигнете до Шартър:
Поради чудесната инфраструктура на Франция, няма да имате проблем да достигнет до Шартър. В случай че пътувате с автомобил, то разстоянието от Париж ще може да го вземете за около часа. От околовръстния път на френската столица, поемете по магистрала А10/А11 в посока Льо Ман и Шартър. Изходът на магистралата към Шартър е ясно обозначен.
Ако се намирате в Париж и искате да отделите ден за посещение на Шартър и местната катедрала, но не разполагате с автомобил, то опитайте с влак. Влаковете по линията Париж-Шартър потеглят от гара Монпарнас, а разстоянието се изминава за около часа. Билети може да си закупите на самата гара, а повече информация за разписания и цени може да видите на www.voyages-sncf.com.
На снимките: Имението „Пикасиет“, за което се предлагат и комбинирани билети, заедно с катедралата на града;
Туристическа информация в Шартър:
Местният туристически офис се намира на площада на катедралата. Повече информация за него може да получите на: www.chartres-tourisme.com.
Разглеждане на катедралата „Нотр Дам дьо Шартър“:
Катедралата „Нотр Дам дьо Шартър“ е интересно свързана с личността на Роден. Твърди се, че известният творец е седял често в страничните пътеки на катедралата, възхищавайки се на романската скулптура на катедралата. Според него катедралата в Шартър била френският Акропол.
На снимката: Катедралата на Шартър;
Произходът на катедралата е неясен. Някои историци предполагат, че тя е издигната на мястото на селище на друиди, което по-късно става римски храм. Към 4-ти век след Христа тук вече е имало християнска базилика. Пожар през 1194г. унищожава по-голямата част от съществувалата вече романска катедрала, като е запазена западната фасада и криптата. Днешната катедрала датира от 13-ти век, когато тя е възстановена с усилията на царе, принцове, духовници и поклоници от цяла Европа. Едната от най-големите късноготически катедрали в света, катедралата в Шартър била една от първите, при които се използват фрезови подпори.
На снимката: Северният портал на храма;
Първото нещо, което ще ви направи впечатление при катедралата, е добавеният през 12-ти век Кралски портал – чудесно творение на френската скулптура от този исторически период. Порталът се определя като изключително постижение на романското изкуство. Скулптурираните тела са удължени, оформени отвъд реалността, представени в дълги роби. Лицата им обаче са невероятно реалистични, поне за времето си. В централния тимпан Христос е представен по време на Второто пришествие, като слизането му е представено отдясната страна, а изкачването – отляво. Освен да се насладите на Кралския портал, разходете се до Северния и до Южния портал на катедралата. И двата датират от 13-ти век. Тук са представени такива сцени като Изгонването на Адам и Ева от Райската градина.
На снимката: Част от интериора с хора;
На снимката: Декорацията на красивия хор;
Интериорът на катедралата е известен с красивият си хор. Работата тук започва през 16-ти век и продължава до 1714г. Нишите, общо 40 на брой, включват статуи, които илюстрират живота на Богородица и Младенеца – като се започн е от клането на невинните до коронацията на Дева Мария. Малцина от посетителите обръщат внимание на тези статуи, защото са „заслепени“ от светлината на витражите вътре. Покривайки площ от повече от 2 600 кв.м., непрозрачното стъкло е наистина мистично. То оцелява по време и на двете световни войни заради решението да се премахне парче по парче. По-голяма част от стъклата датират от 12-ти и 13-ти век. В зависимост от позицията на слънцето, изображенията се променят постоянно. Макар да е изключително трудно да се отличи един или друг прозорец, трябва все пак да отбележим „Vierge de la Belle Verrière“ от 12-ти век /Девата на Красивия прозорец/, при южната страна на храма. Катедралата разполага и с три чудесни розетни прозореца.
На снимката: Олтарът;
Нефът на катедралата – най-широкият във Франция – все още включа своя древен лабиринт. Вляво на хора се намира датиращата от 14-ти век дървена „Дева Мария на пилона“ /Notre-Dame du Pilier/. Криптата е изграждана в продължение на два века, започвайки през 9-ти век. Обвита вътре е „Дева Мария от криптата“ – Богородицата вътре датира от 1976г., когато заменя унищожена по време на Революцията фигура.
На снимката: Лабиринтът на пода на катедралата;
Ако решите да посетите катедралата и да научите наистина всичко за нея, може да опитате да се включите в туровете, предлагани от Майкъл Милър (телефон: 02-37-28-15-58; факс: 02- 37-28-33-03; millerchartres@aol.com). Майкъл е англичанин, който е прекарал 30 години в изучаване на катедралата, като предлага обиколки на английски език. Неговата рядка смесица от знания, ентусиазъм и хумор ще ви помогне да оцените катедралата. Туровете обикновено продължават около 75 минути и се провеждат в 12.00 часа и 14.45 часа, от понеделник до събота /без неделя/. Ако сте достатъчно здрави, не пропускайте възможността, особено през лятото, да се изкачите до върха на кулата. Посещение на криптата може да стане само като част от тур.
Полезна информация за катедралата на Шартър:
Адрес: 16 Cloître Notre-Dame, Шартър, Франция;
Телефон: +33 02 37 21 59 08;
Работно време за посещение:
Всеки ден, от 8.30 часа до 19.30 часа;
През месеците юли и август, катедралата е отворена до 22.00 часа;
Цени на входните билети:
Безплатен вход за катедралата;
Цени на входните билети за кулите на катедралата:
Билет за възрастни – 6.00 Евро;
Намален билет – 5.00 Евро;
На снимката: Витраж на катедралата;
Какво друго може да видите в Шартър:
В непосредствена близост до катедралата на Шартър се намира местният музей на изящното изкуство /29 Cloître Notre-Dame/. Музеят е отворен от 10.00 часа до 12.30 часа и от 14.00 часа до 17.00 часа /понеделник-събота/, а в неделя – от 14.00 часа до 17.00 часа. Цената на билета за музея е 3.40 евро, а намаленият билет е наполовина. Предлага се и комбиниран билет с къщата Пикасет на цена от 7.50 Евро. Музеят се помещава в бивш епископски дворец, като самата сграда се съревновава по красота с колекциите на самия музей. Изложбата обхваща творби от 16-ти до 20-ти век и включва произведения на Зурбаран, Шардин и Сутина.
Търсите хотел в Шартър?Резервирайте в Booking.com чрез този бутон и вземете до 10% от стойността на резервацията си обратно
В подножието на катедралата, уличките са съставени от чудесни къщички, а няколко красиви моста пресичат река Ейр. От мост Бужу може да видите високите кули на катедралата на заден план. Препоръчваме ви да се разходите по улица Rue du Pont-St-Hilaire, където може да се насладите на чудесни панорамки гледки. Улицата се намира на изток от готическата църква Сен Пиер, намираща се на улица St-Pierre и само на 10 минути пеша южно от катедралата. Две от внушителните улици на стария град на Шартър са Rue du Cygne и Rue des Ecuyers. На изток от тук се намира старият квартал Сен Андре, където може да видите чудесни сгради – повечето датират от 18-ти век, като са известни със своите врати, короновани със стъкло.
Пазаруване в Шартър:
Най-доброто място за пазаруване в града е площад Епарс /Place des Epars/. Тази пешеходна зона е дом на повечето магазини за облекло и дори някои бутици за висша мода. Чудесни местни сувенири и други местни предмети може да намерите из тесните улични на югоизток от катедралата. На улица Rue Noël-Balay има нещо като малък търговски център с 15 магазина. Ако искате да напазарувате стъклописи и цветни стъкла, подобни на тези в катедралата на града, то може да посетите Galerie du Vitrail, намираща се на 17 Cloître Notre-Dame /www.galerie-du-vitrail.com).
Важно: Статията предоставя информация за град Шартър, Франция. Тук ще намерите полезна информация за града – история, разположение, настаняване, забележителности, как да стигнете до града. Статията е последно обновявана от нашия екип на 20 Юни 2017г.
Търсите хотел в Шартър?Резервирайте в Booking.com чрез този бутон и вземете до 10% от стойността на резервацията си обратно
Хареса ли ви съдържанието на статията? Ако имате някакви забележки, препоръки или просто се нуждаете от допълнителен съвет относно посещението и разглеждането на Шартър и района, не се колебайте да се свържете с нас на info@cities-of-europe.com!
Шартър
По-долу може да видите интерактивна карта относно Шартър, Франция, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на града но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика из района в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване из района, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: