Сифнос – островът на чудесата

Известен със своето грънчарство, поети и готвачи, Сифнос се превърна в най-популярната дестинация на западните Циклади. Посетителите с хиляди се тълпят на острова през лятото, привлечени от неговите очарователни селца, както и от разнообразният терен, който е осеян с древни кули, венециански къщички за гълъби и дълги пясъчни плажове. В древни времена Сифнос е бил известен със своите златни мини. Островитяните плащали, според легендата, годишен данък в знак на почит към светилището на Аполон в Делфи, като изпращали масивно злато яйце. Една година те решили да излъжат и изпратили позлатена скала, поради което понесли проклятието на Аполон. Златните мини били наводнени, островът претърпял значителни щети, и оттогава останал известен като „sifnos”, което означава „празен”.

Сифнос

На снимката: Фикиада, Сифнос;

Основният град на Сифнос е Аполония, който се намира над пристанището Камарес, и представлява един малък цикладски лабиринт от бели къщички, цветя и множество камбанарии. Градът е кръстен на името на съществувал през 7-ми век преди Христа храм на Аполон, който гледал над града и на чието място в момента се намира датиращата от 18-ти век църква Панагия Уранофара. В града заслужава да посетите Музея на популярните изкуства и фолклора на централния градски площад, където има хубава колекция от местна керамика и бродерии. Сифнос е малък, хълмист остров, който е особено популярен сред любителите на разходките. Автобуси от пристанището Камарес свързват Аполония и Кастро, разположен на източния бряг. Заслужава да посетите още и Артеминас- селото-близнак на Аполония, което е второ по големина на острова и което впечатлява с красивите си венециански къщи, които се отличават с интересните си комини. В датиращата от 17-ти век църква Агиос Георгиос ту Афенди са изложени няколко красиви икони от този век. Може да посетите и църквата Панагия Кончи, която се отличава със своите красиви куполи. Тя е построена на мястото на храм на Артемида.

Сифнос

На снимката: Част от Кастро;

Градчето Кастро лежи на около 3 километра източно от Артеминас и разкрива красива гледка към морето. Някои от неговите сгради все още носят венециански гербове. В селцето може да се видят и останки от класически Акропол. Археологическият музей представя колекция от архаичната и елинистическата скулптура, както и геометрична и византийска керамика.

Сифнос

На снимката: Църквата на седемте мъченици, разположена на скала над морето;

На следващо място трябва да обърнете внимание на пристанището Камарес. Камарес може да се определи като доста разпилян курорт, с крайбрежни кафенета и таверни. В северната част на пристанището са били разположени навремето множество грънчарски магазини, благодарение на които се е произвеждала отличителната за Сифнос керамика, но само няколко са оцелели до днес. От Камарес може да се качите на корабче до разположеното на юг селище Вати, което също е известно със своята керамика. На един час пеша в източна посока пък се намира известният курорт Платос Гиалис, който предлага чудесна и дълга плажна ивица. До него може да се стигне и с автобус от Аполония и Камарес.

Сифнос

На снимката: Плажът на Платос Гиалис;

Когато говорим за Сифнос, няма как да се отбележим, че островът е свързан с интересна легенда. Историята разказва, че рибари от острова един ден са видели светлина в морето. Когато отишли с лодките до мястото, те открили статуя на Дева Мария. Хората взели статуята и я поставили в една малка църква на острова – Крисопиги. Местните жители смятали статуята за покровител на острова. Няколко години по-късно островът бил нападнат от пирати. Пиратите преследвали няколко монахини към църквата Крисопиги. Тичайки към нея монахините отправили своите молитви към Дева Мария с надеждата, че тя ще им помогне. Чудото се случило. Монахините били спасени, а земята под краката на преследващите ги пирати пропаднала, отнасяйки ги в морето. От този момент Сифнос е известен още като островът на чудесата.

Сифнос

На снимката: Църквата Крисопиги;

Полезна информация за забележителности на остров Сифнос:

1/ Музей на популярните изкуства и фолклора:

Адрес: площад Хероон, Сифнос, Гърция;

Телефон: +30 228 4031341;

Работно време:

Април-октомври, всеки ден от 9.00 часа до 22.00 часа;

2/ Археологически музей на Сифнос:

Адрес: Кастро, Сифнос, Гърция;

Телефон: +30 228 4031 022l;

Работно време:

Вторник-неделя, от 8.30 часа до 15.00 часа;

Затворен в понеделник и на национални празници;

Как да стигнете до остров Сифнос:

-Чрез ферибот /Сифнос е свързан с Пирея, а отделно от това има фериботни връзки с много острови на Цикладите (Парос, Сирос, Санторини, Андрос, Фолегандрос и др.), както и с остров Крит/;

За повече информация относно разписанието на фериботите и цените на билетите, моля посетете уебстраниците на съответните оператори:

Hellenic Seaways www.hellenicseaways.gr

Zante Ferries www.zanteferries.gr

SeaJets www.seajets.gr

Aegean Speed ​​Lines www.aegeanspeedlines.gr

-Чрез самолет / най-близките летища са тези в Милос и Парос/;




Сифнос

Важно: Настоящата статия предоставя информация за остров Сифнос, Гърция. Тук може да намерите обща информация за острова, информация за разположението на основните градчета на острова, информация за най-големите забележителности на острова- музеи, плажове, църкви и манастири. Статията е последно обновена от нашия екип на 20 Август 2018г.

В случай че търсите хотел на някой от Цикладските острови, може да направите резервация чрез формата за търсене на оферти на Booking.com по-долу и да се възползвате от възстановяване на сума между 3% и 10% от стойността на вашата резервация след приключване на вашия престой в хотела. Повече може да прочетете в раздела „Как да резервираме хотел по-евтино“:



Booking.com

По-долу ще намерите допълнителна карта относно остров Сифнос, с разположението на отделните негови градове.