Цвингер – град Дрезден, Германия

Август Силния планирал изграждането на оранжерия, но неговият талантлив архитект Матеус Пьопелман му предоставя вместо това цял бароков шедьовър на галерии, аркади и павилиони. В резултат на строителните дейности бил изграден Цвингер, който се превърнал в изключително популярен павилион за развлекателни цели, както и връхна точка на всяко посещение в Дрезден. Цвингер никога не е служил като резиденция и никога не е бил предназначен като такава. Въпреки че е повреден по време на Втората световна война, той е до голяма степен възстановен след средата на 1960г. В момента в Цвингер се помещават няколко основни музеи и галерии. Ако решите да посетите забележителността, ще ви бъде поискана входна такса за музеите, но не и за дворните части и аркадите.

Цвингер

На снимката: Цвингер, Дрезден;

Четирите павилиони за Цвингер формират голям правоъгълен двор с две полу-елиптични разширения. Градината в двора има обикновено бароково оформление. Входът към двора е през четири отделни врати в центъра на всяко едно от четирите крила. Ако се приближавате от операта Земпер, то ще достигнете до най-новото от четирите крила на Цвингер – Земпербау /Semperbau/. Тo е завършенo едва в средата на 19-ти век в стил късен ренесанс и по дизайн на Земпер. По-голямата част от остатъка от Цвингер е завършена между 1709г. и 1732г. в бароков стил. Точно срещу Земпербау е главният вход, носещ името Кронентор /Вратата на короната/. Тя е украсена с голяма корона, носена от четири полски орли, символизиращи двойната роля на Август като курфюрст на Саксония и крал на Полша.

ЦвингерНа снимката: Кронентор;

 

Докато стоите с лице към Кронентор, отдясно на вас ще се намира Павилионът на Вала, който служи като стълбище към горните аркади. Това е хубава симбиоза на архитектура и скулптура и представлява повече изкуство, отколкото някакво строителство. Многобройните статуи са от гръцката митология и включват Херкулус Саксоникус, който носи земното кълбо и тежестта на земята върху раменете си. От тук може да достигнете до горните аркади на трите по-стари крила на Цвингер. От дясно на Павилиона на Вала е френският павилион, в който се намира Баните на нимфите с изкуствена пещера, фонтани, както и няколко чувствени женски скулптури. Точно на срещуположната страна се намира полу-елипсовидното крило – крилото на камбаните. Камбаните тук са от порцелан от Майсен, а крилото е завършено през 1936г.

Най-голямата галерия в Цвингер и най-впечатляващият музей в Дрезден и в цяла Саксония е Галерията на старите майстори. Независимо че са загубени цели 206 произведения по време на Втората световна война, както и независимо че част от колекцията е била в Русия за десетилетие, галерията остава един от най-богатите архиви на европейски картини между 15-ти и 18-ти век.

Цвингер

На снимката: Павилионът на Вала;

По-голяма част от колекцията е придобита по време на царуването на курфюрст Август Силния (1694-1733г.) и това на сина му Август II (1733-63г.). Тя отразява вкуса към изкуството през този период. Поставя се акцент върху италиански картини от периодите ренесанс и барок, с творби на Джорджоне, Тициан, Ботичели, Пармиджанино и Веронезе. Може би най-известното произведение, което може да се види тук, е Сикстинската мадона на Рафаело, където са изобразени два малки очарователни ангела, които може да се видят по пощенски картички, дрънкулки и опаковъчна хартия из града. В колекцията може да видите и няколко изчистени картини като фотографии, представящи панорама на Дрезден, дело на известния Каналето /Бернардо Белото/. Вторият основен акцент в галерията е поставен върху датиращи от 17-ти век произведения на холандски и фламандски творци, като може да се видят произведения на Рубенс, Ван Дайк, Рембранд и Вермеер. Колекцията от немски, френски и испански картини е по-малка, но включва добри примери от Дюрер, Холбайн, Кранах, Мурильо, и Пусен. В повечето зали картините се показват по указан от Земпер ред.

Цвингер

На снимката: Част от порцелановата колекция в Цвингер;

Вторият основен музей в Цвингер е Музеят на порцелана /Porzellansammlung/.  Колекцията е създадена от Август Силния през 1717г. Август възнамерявал да превърне Японския дворец в Нойщадт, Дрезден, за да покаже своята колекция от азиатски порцелан в която били включени над 14 500 предмета. Колекцията оцелява по време на Втората световна война, но е било транспортирана до Русия и върната едва през 1958г. В основата на оригиналната колекция стои китайски керамика от 3-ти до 17-ти век, както и японски порцелан Имари от около 1700г. Изложени са и вази Dragoon – големи сини и бели вази, които Август придобива от пруския крал Фридрих Вилхелм I в замяна на 600 саксонски драгуни (войници). В настоящата колекцията има и около 8000 предмета от порцелан от Майсен, включително и ранни примери, произведени от Йохан Фридрих Бьотгер – първият европеец, който произвежда порцелан. Има цяла стая, посветена на големи животински фигури, произведени от порцелан от Майсен.

Цвингер

На снимката: Музеят на порцелана в Цвингер;

Rustkammer /или Оръжейната/ е една от най-добрите колекции от парадни оръжия и костюми в света. Тя съдържа над 1300 предмета, показващи блясъка на дрезденския кралски двор, рицарски турнири и лов. За разлика от много други подобни колекции, повечето от изложените тук предмети не са просто някакви малки парчета оръжия, а по-скоро големи оръжия, като дори може да се видят пълни бойни снаръжения за хора и коне. Има и прекрасна колекция от детски брони, които са били направени за принцовете на Саксония. Дори и за тези от вас, които не проявяват голям интерес в оръжията, тази колекция може да се стори интересна.

Цвингер

На снимката: Оръжейната в Цвингер представя доста интересни оръжия и брони, включително и за коне;

Би било голяма грешка, ако след всичко по-горе, пропуснете да видите Салона на математиката и физиката. Този малък музей, скрит в един от ъглите на Цвингер, е посветен на часовници и научни инструменти от 16-ти до 19-ти век. Дори и кратко посещение тук ще си заслужава. Изложените предмети са повече изкуство, отколкото наука. Те отразяват времето, когато двете дисциплини не са строго разделени. Колекцията включва най-голямата колекция от големи глобуси в Германия и няколко богато украсени инструменти за измерване, оптика и метеорология. Тук може да видите и най-старият калкулатор в света, разработен от Блез Паскал през 1642г. Има и голяма колекция от часовници във всякакви форми. Входът към салона е в ъгъла между Павилиона на Вала и Кронентор.

Цвингер

Цвингер

На снимките: Салон на математиката и физиката;

Полезна информация за Цвингер:

Адрес: Theaterplatz 1, Дрезден, Германия;

Телефон: +49 351 49 14 20 00;

Работно време:

Картинната галерия на старите майстори е отворена от 10.00 часа до 18.00 часа, без понеделник;

Цени на входни билети:

Билет „Цвингер” важи за”: картинната галерия, салона на математиката и физиката, порцелановата колекция:

Нормален билет – 10,00 Евро;

Намален билет – 7.50 Евро;

Деца до 17 години: безплатно;

Групи (10 души и повече) – 9,00 Евро на човек

Аудио пътеводител – 3,00 Евро;

Полезна информация за Салона на математиката и физиката:

Работно време:

Всеки ден /без понеделник/, от 10.00 часа до 18.00 часа;

Цени на входните билети:

Нормален билет – 6,00 Евро;

Намален билет – 4.50 Евро;

Деца до 17 години: безплатно;

Групи (10 души и повече) – 5.50 Евро на човек

Аудио пътеводител – безплатно;

Полезна информация за Порцелановата колекция: 

Работно време:

Всеки ден /без понеделник/, от 10.00 часа до 18.00 часа;

Цени на входните билети:

Нормален билет – 6,00 Евро;

Намален билет – 4.50 Евро;

Деца до 17 години: безплатно;

Групи (10 души и повече) – 5.50 Евро на човек

Аудио пътеводител – безплатно;



В случай че се нуждаете от хотел в Дрезден, може да намерите оферти за места за настаняване на следния линк. Благодарение на програмата за сътрудничество между Booking.com и Градовете на Европа/Cities of Europe, при всяка направена през този линк резервация може да си върнете до 10% от сумата на вашата резервация след приключване на вашия престой в избрания хотел.

Цвингер

Важно: Статията предоставя информация за Цвингер в Дрезден, Германия. Тук ще намерите полезна информация за забележителността- история на Цвингер, както и възможности да посетите отделните нейни части. Статията е последно обновявана от нашия екип на 01 Ноември 2016г.

По-долу може да видите интерактивна карта относно Цвингер в Дрезден, Германия, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на забележителността, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика из района в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване из района, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района.