Автомобилна обиколка „Дворците на Савойската династия“
Северозападната част на Италия е мястото, където е разположен третият от икономическо развитие град в сградата – Торино. Градът е център на провинция Пиемонт, но е още по-известен и като важен център в миналото на Савойската династия. Савойците напуснали старата си столица Шамбери във Франция през 1563г. и се установили в Торино. За да се чувстват комфортно, те прекарали следващите 300 години в изграждането на множество кралски дворци (много от които са проектирани от сицилианския архитект и дизайнер Филипо Ювара), провинциални резиденции и голям мавзолей. Всички те обграждат Торино като един екстравагантен бароков венец и представляват чудесна дестинация за кратки разходки. Автомобилният маршрут, който ще може да разгледате в следващите редове, ще ви „прекара“ през няколко от най-впечатляващите от тези дворци, поради което образно сме го нарекли „Обиколка на дворците на Савойската династия“.
Тъй като маршрутът е съсредоточен изцяло около град Торино, трябва да прецените по какъв начин да се придвижите до там – дали с личен автомобил от България (което значи да си предвидите дни за пътуването от България до Торино) или пък да пътувате от България до Италия със самолет и оттам да продължите с кола под наем (удобни полети биха били тези до Милано Бергамо и Милано Малпенса).
Полезна информация за автомобилния маршрут:
Продължителност на маршрута: 3-4 дни;
Какво може да очаквате от градовете по маршрута: исторически и природни забележителности;
Най-доброто време за осъществяването на маршрута: от април до октомври, когато повечето дворци са отворени за посещение;
Впечатляващи места за фотографите: Базиликата Суперга;
Впечатляващи места за любителите на историята: Палацо Кариняно, известен покрай редица събития относно обединението на Италия;
1/ Торино;
Сърцето на Торино е Пиаца Кастело – главният площад тук. Дълго време това е било мястото, от където Савойската династия вземала решения, влияещи върху много от процесите в Италия и Европа. На площада днес се издига Палацо Мадама (www.palazzomadamatorino.it), отличаващ се със смесена архитектура. От една страна средновековен, а от друга страна – бароков, дворецът е построен през 13-ти век на мястото на древна римска порта. Дворецът е кръстен на Мадам Мария Кристина (вдовица на Виторио Амедео I, също известен като Лъвът от Суса и номинално крал на Кипър и Йерусалим). Кралят и съпругата му живели тук през 17-ти век.
На снимката: Палацо Реале, Торино;
Недалеч от Палацо Мадама се намира още един дворец – Палацо Реале. Входът към него се „пази“ от статуите на митичните близнаци Кастор и Полукс. Палацо Реале е построен за Карло Емануеле II около 1646г. Стаите на двореца са изключително богато декорирани, с много красиво обзавеждане. Освен това тук може да се види и една от най-големите оръжейни колекции в Европа – Armeria Reale. В двореца е разположена и Галерия Сабауда /Galleria Sabauda/, в която се намират савойски колекции на изкуството. Интересна забележителности в Торино, която не трябва да пропускате, е Палацо дел‘Академия деле Сиенце, където се помещава Египетският музей. В него е разположена важна колекция от египетски съкровища – една от най-важните такива колекции извън Кайро.
На снимката: Египетският музей;
Точно срещу Египетският музей се намира Палацо Кариняно – мястото, където Карло Алберто (1798-1849г.) и първият крал на Италия, Виторио Емануеле II (1820-78г.), са родени. Тук е заседавал първият парламент на Италия. Днес дворецът е дом на един музей, който ви препоръчваме да не пропускате – това е Museo Nazionale del Risorgimento Italiano (www.museorisorgimentotorino.it). Чрез своите колекции музеят проследява развитието и историята на модерната италианска нация.
На снимката: Палацо Кариняно;
Повече информация за Торино и местните забележителности може да прочетете в следната наша статия тук;
2/ Монкалиери;
Втората спирка по маршрута е Монкалиери. Намира се недалеч от Торино. За да излезете от Торино в посока Монкалиери, трябва да поемете на юг по двулентовия булевард Corso Unitá d’Italia, който след това продължава като Corso Trieste и след това Via Custoza. Тук завивате надясно към Монкалиери под магистрала А6 и през река По по Виа Мартири дела Либерта /Via Martiti dela Liberta/. След като стигнете до Виа Ардуино, завивате надясно и след около 10 км. ще стигнете до замъка Монкалиери.
На снимката: Замъкът Монкалиери;
Замъкът Монкалиери датира от 12-ти век и е първият замък, построен от Томас I Савойски на юг от центъра на Торино и контролиращ достъпа до града от южна посока. Семейството напуска двореца, за да се пренесе в далеч от впечатляваща резиденция. От 1921г. Монлалиери служи като щаб за карабинерите (военна полиция) – корпус, който бил създаден от Виторио Емануеле I Савойски през 1726 г. като полицейска сила за остров Сардиния (за кратко време, в рамките на което островът е в ръцете на савойците). След обединението на Италия през 1861г. карабинерите стават най-важната полицейска сила в страната. Днес, ако си направите предварителна резервация за екскурзовод, може да посетите кралските апартаменти на двореца. Без ограничения може да се разходите из градините и да се насладите на чудесни гледки към двореца.
3/ Ракониджи;
Тръгнете от Монкалиери в югозападна посока, следвайки знаците, които казват „tutte le direzioni“ (всички посоки) и след това поемете по магистрала А6 към Савона/Пиаченца. Карайте 15 километра по магистралата и след това излезте от нея при изход „Карманьола“. Тук първо ще поемете по SP129 и след това по SS20 към Ракониджи, до където е около 12 км. шофиране.
Ракониджи е дом на още един датиращ от 12-ти век дворец – Кастело ди Ракониджи (www.ilcastellodiracconigi.it; Via Morosini 3). Замъкът е служил също за охрана на доста спорните райони около Торино. Първоначално е бил собственост на маркиза на Салуцо, но в резултат на редица бракове и наследявания в крайна сметка Кастело ди Ракониджи става собственост на Савойската династия. Замъкът е обитаван от различни представители на фамилията чак до Втората световна война, като бил любима лятна резиденция на известни кралски особи, сред които дори и Цар Николай II от Русия през 1918 г. През 1904г. последният крал на Италия, Умберто II, е роден в замъка, а през 1925г. тук се провежда сватбата на Филип от Хесе и Мафалда Савойска. Трагично, Мафалда по-късно умира в лагера на смъртта Бухенвалд.
На снимката: Дворецът Ракониджи;
На снимката: Интериорът;
Посещавайки замъка днес, ще може да се разходите из кралските апартаменти, пълни с елегантни мебели, семейни снимки и лични вещи. Има и много красиви и богата колекция от портрети на Савойската династия.
4/ Палацина ди Кача Ступиниджи;
На север от Ракониджи се намира Палацина ди Кача Ступиниджи /Palazzina di Caccia Stupinigi/. Разстоянието между двете места е около 38 км. като част от пътя съвпада с изминатия от вас път на идване към Ракониджи, но трябва да го изминете в обратна посока. Първо ще се движите по SS20 и след това по A6. След като сте карали обаче 14 км. и преди да стигнете до Монкалиери, излезете от магистралата при знака за Е70 (Tangenziale) и поска към Аоста. От тук ще трябва да карате 8.5 км. и след това да се насочите към изхода „Ступиниджи“. По улица Виале Торино ще излезете до самата ловна хижа /палацината/.
Палацина ди Кача Ступиниджи е най-добрият ловен парк на савойците. Той бил умело придобит от почти безимотния Емануеле Филиберто, херцог на Савой от 1553г. до 1580г. Известен като Testa di Ferro (Желязната глава) заради военната си мощ, Емануеле бил единственото дете на Карл III, херцог на Савоя, и Беатрис Португалска. Благодарение на усърдната си служба във войските на Австро-унгарската империя той бавно и сигурно си възвърнал земи, включително парка Ступиниджи и Торино, където премества седалището на своята фамилия през 1563г.
На снимките: Палацина ди Кача Ступиниджи;
Изграждането на самата ловна хижа /палацина/ станало на по-късен етап, благодарение на Виторио Амадео II, който възложил на Филипо Ювара работата по нея през 1729г. Декорацията на 137 стаи и 17 галерии е възложено и на декоратори от Венеция, които украсили стаите с ловни сцени като „Триумфът на Диана“ в основния салон. Днес в палацината се помещава Museo di Arte e Ammobiliamento – страхотен музей на изкуствата и обзавеждането, като много от предметите са оригинални от самата хижа.
5/ Риволи;
От Палацина ди Кача Ступиниджи ви делят едва 21 км. до следващата интересна спирка по маршрута – Риволи. По околовръстното шосе на Торини (Е70) трябва да тръгнете в посока Фрежу /Frejus/. След 11 км. шофиране по Е70, излезете в посока Роста/Авиглиана. След още 4 км. шофиране ще излезете на път SS25 към Риволи. Оглеждайте се за кафяви знаци/табели, които ще ви посочат накъде точно е замъкът.
Замъкът Риволи /Кастело ди Риволи/ е бил една от най-известните провинциални резиденции на Савойската династия. От 1984 г. насам най-впечатляващите творби съвременно изкуство са изложени в намиращия се в замъка Музей на съвременното изкуство (www.castellodirivoli.org). Произведенията на модерното изкуство, които може да се видят тук, влизат в известно противоречие с класическата архитектура на замъка. Освен постоянната си изложба, замъкът често е домакин на временни такива. Една от най-впечатляващите такива през последните години беше изложбата на Палома Варга Вайс от 2015г., носеща името „Корени на мечтите“.
На снимката: Кастело ди Риволи;
6/ Венария;
От Риволи трябва да се върнете отново към околовръстния път на Торино. Продължете североизточно в посока Аоста /Мон Блан/Милано. Ще карате за около 9 км. по А55/Е64 и след това трябва да слезете при изход „Венария“. След изхода има светофар, на който завивате наляво по Корсо Джузепе Гарибалди, откъдето ще видите знак за двореца.
Реджиа ди Венерия Реале (www.lavenaria.it; Piazza della Repubblica) е дворцов комплекс, част от списъка на ЮНЕСКО. Построен е от Амадео ди Касламалон за Карло Емануеле II между 1667 и 1690г. Това е една от най-големите кралски резиденции в света. През 2010г. завършиха продължилите доста време реставрационни работи по комплекса. Ако искате да разгледате целия комплекс, пригответе се за ходене от няколко километра. Акцентите включват Галерията Гранде, Капела ди Сант‘ Уберто и и конюшните Ювара.
На снимката: Дворецът Венария;
Отвън също има какво да видите: пещери от 17-ти век, Фонтана дел Черво (Фонтанът на езерото), розовата градина. Трябва да се отбележи, че при възстановяването на градините са презасадени 50 000 растения – процес, отнел няколко години.
На снимките: Венария Реале /интериор и фонтанът отвън/;
7/ Базилика ди Суперга;
Последната спирка в обиколката из савойските дворци около Торино е малко по-особена – това е базиликата Суперга. От Венария трябва да се върнете на А55/Е64 и да продължите на североизток за 6 км. , до изхода „Торино Север“ /Torino Nord/. От тук следвайте знаците „Торино Чентро“ /Torino Centro/ за около 2.5 км. Преди да стигнете до река По, завий наляво по Lungo Stura Lazio, която се движи покрай реката, преди да я премине. Следващите 5 километра са през природен парк преди да стигнете до предградието Сасси /Sassi/ и да завиете наляво по Strada Comunale Superga.
Базиликата Суперга се извисява на хълм над Торино и от високо се открива чудесна гледка към самия град. През 1706 г. Виторио Амедео обещал да построи базилика в чест на Дева Мария, ако Торино бъде спасен от обсадата на френски и испанските армии. И тъй като спасението дошло, Амадео възложил отново на Ювара изграждането на базиликата (www.basilicadisuperga.com; Strada della Basilica di Superga 75). Базиликата е построена през 1717г. и е последен дом на 50 членове на Савойската династия. Техните пищни гробници са интересна гледка. В задната част на църквата се намира и възпоменателна гробница в памет на отбора на ФК Торино, чиито самолет се разбива през 1949г. в базиликата при опит да кацне в града в условията на гъста мъгла.
На снимката: Базиликата Суперга;
На снимката: Кралската гробница;
Важно: Статията предоставя информация за автомобилна обиколка на Италия, преминаваща през дворците на Савойската фамилия около Торино. Тук ще намерите информация за кралските дворци в Торино, Венария, Риволи, Монкалиери, както и за базиликата Суперга. Статията е последно обновявана от нашия екип на 26 Януари 2018г.
Хареса ли ви съдържанието на статията? Ако имате някакви забележки, препоръки или просто се нуждаете от допълнителен съвет относно посещението и разглеждането на града и района, не се колебайте да се свържете с нас на info@cities-of-europe.com!
Автомобилна обиколка „Дворците на Савойската династия“
По-долу може да видите интерактивна карта относно Торино, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на града и отделните дворци, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика из района в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване из района, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: