Пътепис: с автомобил из Австрия, Германия и Словения /Ден 8/
Осмият ден на пътуването ни беше и първият ден, в който започнахме бавното придвижване на изток в посока България. Целта ни през този ден беше на около 250 км. на изток от Меерсбург, а именно град Инсбрук, Австрия. Рано сутринта бяхме вече на крак, а багажът ни беше оправен още от предната вечер. Потеглихме отново по брега на Боденското езеро, но вече в обратна посока на тази, по която се бяхме разходили предния ден. Преминахме отново през Фридриксхафен и близо до Линдау, като малко след този град пътят преминава от Германия в Австрия. Първият голям австрийски град след границата е Брегенц. Градът също е с излаз към Бодензее и е известен с няколко интересни забележителности /повече за тях може да откриете и на нашия сайт в отделни теми, свързани с Брегенц/. Докато се приближавахме към Брегенц започнахме да се чудим дали да не се отбием и да се разходим из центъра. По принцип не бяхме планирали посещение и спиране в Брегенц, но хубавото на самостоятелните пътувания е, че всичко зависи от нас самите и можем да спираме където решим и когато решим. Така решението бързо беше взето и се насочихме към центъра на Брегенц. Недалеч от централното ядро на града намерихме място за паркиране на колата. Взехме снимачната техника и започнахме нашата разходка из Брегенц.
На снимките: Из центъра на Брегенц;
Брегенц има приятен център, чудесна крайбрежна алея и парк около езерото Бодензее, а отделно от това се слави с лифта до хълма Пфендер, където има чудесна площадка за наблюдение на езерото, а освен това има и многобройни пешеходни пътеки за разходки из природата. Разбира се, тъй като Брегенц беше импровизирана спирка по време на нашето пътуване, ние нямаше как да отделим време за разходка и изкачване на Пфендер. Насочихме се към центъра на града, където веднага фокусирахме първата местна пекарна. Тъй като при тръгването си от Меерсбург не бяхме пили кафе, решихме да поправим тази грешка като поседнем на чаша кафе и кроасан. След като презаредихме с по чаша ароматно кафе, продължихме с разходката си из центъра на Брегенц. Ако трябва да сме честни, Брегенц не е голям град, поради което ще ви е необходим не повече от един час, за да се разходите по централните градски улички и посетите някои от интересните местни магазини.
След като приключихме с разходката из централните улици на Брегенц, решихме да се насочим към езерото. Градът има чудесно поддържана крайезерна градина/парк – любимо място за разходка и спорт на местните жители. Този парк е известен и с една от атракциите, които са прославили Брегенц в световен мащаб – оперната сцена в езерото. Всяка година в езерото, недалеч от брега, се изгражда сцена с различен вид, посветена и съобразена като вид с някоя известна опера. Сцената е различна всяка година, като много редки до сега са били случаите, при които сцената се запазва една и съща в две последователни години. През 2017г. сцената беше съобразена като вид с операта „Кармен“ на Джордж Бизе, а гледката наистина беше интригуваща. Хубавото е, че всеки желаещ може да се разходи до мястото за публика и да се наслади на интересната гледка, представляваща сцената. Вече са обявени и датите на „опера на брега на езерото“ за 2018г., като мероприятието ще се проведе между 18-ти юли и 19-ти август, така всеки желаещ има време да планира посещение на някое от представленията.
На снимките: Крайезерната алея на Брегенц;
На снимката: Оперната сцена в езерото през лятото на 2017г.;
Докато се разхождахме из крайезерния парк на Брегенц, освен че се порадвахме на хубавото време и чудесната гледка към езерото, успяхме да видим и друго нещо любопитно – преминаването над езерото на цепелин. Може би много хора си мислят, че цепелините са отживелица от преди повече от 60-70 години, но истината е, че модерни версии на цепелините все още пътуват над Боденското езеро. Мястото, от което цепелините излитат, е Фридриксхафен, а всеки един, който желае да се наслади на пътуването над езерото с цепелин, трябва да се раздели със сума от порядъка на 200-250 Евро. Така, след като отделихме около 2-3 часа на Брегенц, се насочихме към колата и продължихме своето пътуване към нашата основна цел за деня – Инсбрук.
На снимката: Цепелин над Брегенц;
Пътят от Брегенц до Инсбрук е почти изцяло магистрален, като много малка част от пътя не е все още изградена. За наш късмет част от магистралата беше в ремонт, поради което преминаването ставаше по страничен, по-малък път. Неслучайно наричаме това късмет, защото това отбиване от главния път ни позволи да се разходим с колата из тесните пътища нагоре из австрийските Алпи. Макар да беше вече месец май и зимният ски сезон да беше вече приключил, тук снегът все още си стоеше. Гледката беше уникална, а преминаващите във всички посоки въжени линии и лифтове само загатват за това какво представлява тази част от планината през силния зимен сезон, когато тук е пълно със скиори. Преминахме и покрай известния австрийски курорт Санкт Антон. Това отклонение от основния път беше за около 40-45 минути. В един момент тесният път, по който се движехме, отново стигна до магистралата – явно отклонението заради ремонта вече беше свършило. От качването ни на магистралата отново до Инсбрук пътуването ни беше безпрепятствено и така скоро стигнахме до Инсбрук.
При приближаването до Инсбрук решихме, че е добре да отидем първо до хотела и да се настаним и след това да се насочим към града и неговото разглеждане. По отношение на мястото ни за нощувка в Инсбрук бяхме поели малък риск, защото решихме да се доверим на къмпинг извън града – просто снимките на мястото ни привлякоха, а хотелската ни стая трябваше да представляват дървени бъчвички. Пътуването до самия къмпинг се оказа много интересно. По пътя преминахме през няколко изключително красиви австрийски селца – Mutters и Natters. И двете места бяха чудесен пример за подредено и чисто място насред природата, където наистина човек може да си почива от забързания живот на големия град в близост. Сравнително лесно достигнахме до къмпинга – Ferienparadies Natterer See. От първи поглед се влюбихме в мястото. Къмпингът предлагаше места за каравани, въпросните бъчвички, в които ние щяхме да нощуваме, както и цели вили. Насред къмпинга имаше огромно езеро, което лятото се превръща в място за водни спортове. Самите бъчвички за спане не са големи като размер, но преживяването да се нощува в тях е чудесно. Ако трябва да се ползва баня, домакините осигуряват общи бани, които направо ни учудиха с чистотата си и с предлаганите удобства и условия. След като разгледахме мястото и видяхме, че реално няма как да оставим багажа си в бъчвичките, решихме да се насочим към Инсбрук. Пътуването от къмпинга до града е около 10-на километра.
На снимката: Улица Херцог-Фридрих Щрасе в Инсбрук;
На снимката: Златният покрив;
Стигнахме до Инсбрук и паркирахме колата в близост до центъра на града – паркингът се казва „Innsbruck Altstadtgarage”. Паркингът се намира близо до началото на пешеходната зона на Инсбрук и по-точно недалеч от „Златния покрив“ – една от големите забележителности на града. Основната пешеходна улица, преминаваща през центъра на града, е Herzog-Friedrich Strasse. Тръгнахме именно по нея – по протежението на улицата ще видите наредени множество магазини за сувенири, ресторантчета и барове. Почти в самото начало на улицата ще излезете и до Златния покрив. След като си направихме фотопауза пред тази атракция на града, продължихме по улица Хофгасе /Hofgasse/. По протежение на тази улица са разположени множество магазини за сувенири. В края на улицата се издига Хофкирхе – една от основните църкви в града. Точно срещу Хофкирхе към се издига дворецът на Инсбрук /Hofburg Innsbruck/. А на гърба на Хофбург се намира пък и катедралата на Инсбрук. Така че хубавото в Инсбрук е, че голяма част от забележителностите в центъра на града, са съсредоточени много близо една до друга и лесно може да се обиколят пеша. От тези обекти определено може да отличим катедралата на града – наистина много красив храм както отвън, така и отвътре.
На снимките: Катедралата на Инсбрук;
От катедралата на Инсбрук се върнахме отново до Златния покрив. От тук Herzog-Friedrich Strasse продължава в посока към Marien-Theresien Strasse. По протежение на улицата са разположени много голяма част от магазините и бутиците на Инсбрук, както и няколко големи галерии от магазини. Разбира се, нямаше как да не се разходим и да не разгледаме какво се предлага в тукашните магазини. С учудване видяхме, че цените в Инсбрук по магазините са по-високо дори и от тези във Виена. Вярно е, че австрийската провинция Тирол е една от богатите провинции, а градът е популярна туристическа дестинация, но въпреки това високите цени ни се сториха на момента неоправдани. Така загубихме около 2-3 часа в разходка из центъра на града. Някъде към 19.00 часа местните магазини започнаха да затварят – нещо, което е нормално за Австрия и Германия и с което трудно може да се свикне, особено при положение, че в България магазините работят често до 20.00- 21.00 часа, а хранителните магазини и до 22.00 часа. Интересно е, че със затварянето на магазините по улиците на града останаха много малко хора. Беше безсмислено да се лутаме по улиците и затова решихме да отскочим до търговския център DEZ, който работеше до по-късно. Мястото представлява най-големият търговски център в Инсбрук и обединява в няколко сгради огромен брой магазини. Точно срещу DEZ има и огромен магазин на Sportsdirect.com, което може да представлява интерес за тези от вас, които пазаруват често от онлайн магазина им.
На снимките: Из Инсбрук;
След като приключихме с разглеждането на DEZ, беше станало вече време да се върнем в къмпинга. Последният разполага с чудесен ресторант, с гледка към вече споменатото езеро. Тук се предлагаха разнообразни местни специалитети и всичко, което си поръчахме беше много вкусно. След приятната вечеря беше време да се настаним в дървената ни бъчвичка, но преди това седнахме на беседката пред бъчвичките и се насладихме на местен сладкиш, който си бяхме купили през деня. Вечерта беше приятна, а мястото – толкова спокойно, че нямаше как да не си починем добре след хубавия, но интензивен ден. През следващия, девети ден от пътуването ни щяхме да осъществим голям преход до Словения и езерото Блед, но за това ще може да прочетете в статията ни, посветена на този девети ден от нашето пътуване.
КЪМ СЕДМИЯ ДЕН ОТ ПЪТЕПИСА НИ „АВТОМОБИЛНА ОБИКОЛКА ИЗ АВСТРИЯ, ГЕРМАНИЯ И СЛОВЕНИЯ“.
КЪМ ДЕВЕТИЯ И ДЕСЕТИЯ ДЕН ОТ ПЪТЕПИСА НИ „АВТОМОБИЛНА ОБИКОЛКА ИЗ АВСТРИЯ, ГЕРМАНИЯ И СЛОВЕНИЯ“.
Резервирайте хотел в Инсбрук чрез полето за търсене на оферти на Booking.com по-долу и получете обратно до 10% от стойността на вашата резервация след приключване на престоя:
Хареса ли ви съдържанието на статията? Ако имате някакви забележки, препоръки или просто се нуждаете от допълнителен съвет относно посещението и разглеждането на Инсбрук и района, не се колебайте да се свържете с нас на info@cities-of-europe.com!
Пътепис: с автомобил из Австрия, Германия и Словения /Ден 8/
По-долу може да видите интерактивна карта относно Инсбрук, Германия, която ви позволява да се ориентирате по-добре относно разположението на града, но също така ви предлага три интересни опции- да получите информация за трафика из района в момента /кои са натоварените пътища и кои улици са по-малко натоварени/, да получите информация относно най-добрите пътища за транзитно преминаване из района, а така също да получите информация и относно велосипедните маршрути в района: